tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Budowa szklarni przydomowej na własne potrzeby jest praktyczna pod wieloma względami. Po pierwsze możemy hodować swoje ulubione rośliny do ogrodu bez konieczności odwiedzania szkółek lub centrów ogrodniczych. Posiadając szklarnię możemy rozpocząć sezon ogrodniczy nawet 5-6 tygodni wcześniej, a także później niż zwykle go zakończyć. Możemy również rozważyć uprawę warzyw dzięki czemu będziemy mieli do nich dostęp niemal przez cały rok.

20170403 151306 1024x576 Budowa własnej szklarni przydomowej – praktyczne porady.

Aby jednak w pełni cieszyć się z naszej nowej szklarni musimy rozpocząć od planowania biorąc pod uwagę kilka ważnych aspektów.

1. Rozważ wielkość i przestrzeń

Jeśli posiadasz sporo miejsca w ogrodzie i masz poważne plany ogrodnicze możesz porwać się na budowę dużej szklarni, jednak z doświadczenia wiemy, że najczęściej wybieranym modelem jest model o rozmiarze ok. 300cm x 450cm np. https://greenhouse-service.pl/szklarnie-ogrodowe/helios/ lub https://greenhouse-service.pl/szklarnie-ogrodowe/euro-serre/euro-maxi/ Daje nam to ok 12m² co w zupełności wystarczy do rozpoczęcia przygody z ogrodnictwem w szklarni przydomowej. Ważne aby konstrukcja była na tyle wysoka, byśmy mogli swobodnie się w niej poruszać oraz aby drzwi były na tyle szerokie, aby bez problemów można było wjechać np. taczką.

2. Lokalizacja szklarni

Aby zmaksymalizować zalety szklarni przydomowej najlepiej ustawić ją od strony południowej, ewentualnie zachodniej ze względu na najdłuższą ekspozycję na promienie słoneczne. Pamiętajmy, że konstrukcja musi znajdować się minimum 1m od granicy działki. Jeżeli chcemy dodatkowo ochronić szklarnię przed wiatrem możemy ustawić ją obok wyższych krzewów, jednak na tyle niskich, aby nie zasłaniały swobodnego dostępu światła do szklarni. Ważne również, aby była ustawiona w miejscach nie narażonych na podmywanie wodą, gdyż może to skutkować utratą upraw.

3. Warunki prawne

Szklarnie to jedne z nielicznych budowli, które można wznosić bez pozwolenia na budowę gdyż zastosowanie do nich mają przepisy prawa budowlanego dotyczące altan i wiat. Zgodnie z nimi pozwolenie jest potrzebne wyłącznie w przypadku budowli większej niż 35m² na każde 500m² powierzchni działki. Jeżeli szklarnia jest mniejsza niż 35m² wystarczy zgłoszenie do właściwego urzędu.

4. Wybór materiału konstrukcyjnego.

Budowę szklarni najlepiej zlecić fachowcom, jeśli jednak decydujemy się wykonać konstrukcję sami możemy zakupić gotową do złożenia konstrukcję aluminową lub samemu wykonać szkielet. Do budowy konstrukcji możemy wykorzystać drewno, stal lub aluminium. Drewno zazwyczaj najlepiej wpasowuje się w ogólny wygląd ogrodu jednak wymaga regularnej konserwacji dlatego najlepszym materiałem do budowy szklarni jest aluminium, które po malowaniu proszkowym na pewno będzie nam służyć przez wiele lat.

DSC 0141 1024x680 Budowa własnej szklarni przydomowej – praktyczne porady.

5. Wentylacja oraz ogrzewanie

Ważne aby szklarnia była dobrze wentylowana, gdyż spora wilgotność panująca wewnątrz szklarni oraz bezruch powietrza powodują pogorszenie jej mikroklimatu i wpływają negatywnie na rośliny. Przy dużych rozmiarach szklarni warto rozważyć zamontowanie wentylatora aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza. Dobrze zadbać również o odpowiednią ilość okien – jako specjaliści zazwyczaj staramy się montować jedno okno na każde 4m² szklarni. Jeżeli planujemy ogrzewać naszą szklarnię warto pomyśleć o wylaniu 50-60cm fundamentu co nie tylko powstrzyma większość gryzoni, ale również zapobiegnie zamarzaniu ziemi wewnątrz szklarni. Pamiętajmy też o odpowiednim cieniowaniu w sezonie letnim aby zapobiec poparzeniu roślin gdyż temperatura wewnątrz może przekraczać nawet 50°. W tym celu możemy zastosować specjalne kurtyny cieniujące lub zamalować szyby mieszanką wody z wapnem. Dobrze pomyśleć też o systemie nawadniania co znacznie ułatwi uprawę roślin.

6. Nachylenie dachu

Najlepszym kątem nachylenia dachu dla szklarni ogrodowej jest przedział pomiędzy 25-35° co sprawia, że wiosną oraz jesienią dociera do nich najwięcej promieni słonecznych, a zimą ułatwia swobodne spadanie śniegu. Jeżeli myślicie o kopułowej konstrukcji szklarni ważne aby zachować wystarczający spad dachu by śnieg, lód lub deszcz nie zalegał w jednym miejscu.

7. Wybór pokrycia

Najbardziej powszechnymi materiałami są folia oraz szkło, ewentualnie poliwęglan. Naszym klientom zalecamy najczęściej zastosowanie szkła hartowanego 4mm o czym możecie przeczytać w poprzednim
wpisie Szklarnia ogrodowa – szyby czy poliwęglan.

8. Dodatkowe akcesoria

Po zastanowieniu się nad rodzajem roślin uprawianych w naszej szklarni, być może warto rozważyć montaż półek oraz stołów co ułatwi nam zagospodarowanie przestrzeni oraz pracę przy rozsadach. W
sprzedaży są również zbiorniki do przechowywania wody deszczowej oraz wiele innych akcesoriów, które sprawią, że szklarnia ogrodowa będzie jednym z ulubionych miejsc w naszym ogrodzie.