tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Moda na ekologiczne życie sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na budowę szklarni ogrodowej, która stanowczo zbliża nas do ekologicznego trybu życia. Bez względu na to czy zdecydujemy się na gotowy produkt czy postanowimy sami zaprojektować naszą szklarnię, pierwszą decyzją jaką będziemy musieli podjąć będzie wybór materiału, z którego zbudowana będzie konstrukcja nośna. Zasadniczo mamy do wyboru 3 opcje: konstrukcję drewnianą, konstrukcję stalową oraz konstrukcję aluminiową. Warto również zastanowić się nad fundamentem szczególnie w przypadku szklarni ze stali oraz drewna, aby ograniczyć kontakt konstrukcji z glebą. Można również podjąć się budowy podmurówki co nada naszej szklarni staroangielskiego charakteru.

konstrukacja szklarni2 Konstrukcja szklarni ogrodowej
konstrukacja szklarni1 Konstrukcja szklarni ogrodowej

Konstrukcja szklarni ogrodowej wykonana z drewna

Ze wszystkich trzech opcji konstrukcja drewniana jest na pewno najmniej trwała, ale też najlepiej komponuje się z otoczeniem ogrodu. Wybierając drewno jako materiał budulcowy należy pamiętać o stałej impregnacji i konserwacji, gdyż wysoka wilgotność panująca wewnątrz szklarni negatywnie wpływa na drewno. Wyjątkiem są szklarnie z drewna cedrowego, które praktycznie nie wymagają impregnacji jednak trzeba się liczyć z tym, że z czasem nabiorą srebrno – szarego koloru, co niektórzy uważają za największą zaletę. Plusem drewnianej konstrukcji jest dość niskie przewodnictwo cieplne.

konstrukacja szklarni drewnianej 1 Konstrukcja szklarni ogrodowej
konstrukacja szklarni drewnianej 2 Konstrukcja szklarni ogrodowej

Konstrukcja szklarni ogrodowej wykonana ze stali ocynkowanej

Stal ocynkowana jest jedną z tańszych opcji wyboru konstrukcji szklarni. Podobnie jak w przypadku szklarni drewnianej także konstrukcja stalowa wymaga konserwacji antykorozyjnej. Charakteryzuje się większą trwałością niż konstrukcja wykonana z drewna, ale również większą wagą co w aspekcie wytrzymałości na warunki atmosferyczne jest zaletą natomiast może przysporzyć więcej kłopotów podczas montażu. Stal wykazuje znacznie wyższe przewodnictwo cieplne.

szklarnia stal Konstrukcja szklarni ogrodowej

Konstrukcja szklarni ogrodowej wykonana z aluminium

Aluminium jest najtrwalszym i najczęściej wykorzystywanym materiałem do budowy szklarni. Nie wymaga żadnej konserwacji, z czasem jedynie może delikatnie szarzeć co oznacza, że samoistnie pokrywa się cienką warstwą ochronną tlenku, co z kolei zapobiega dalszemu utlenianiu. W odróżnieniu od wielu gatunków stali, nie staje się kruche w niskich temperaturach. Po lakierowaniu proszkowym w dowolnym kolorze łatwo wkomponować konstrukcję w otoczenie. Niestety aluminium jest najdroższą opcją, jeśli chodzi o konstrukcję szklarni aluminiowej.

szklarnia aluminiowa Konstrukcja szklarni ogrodowej