szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Wiele osób uwielbia spędzać czas w otoczeniu roślin. Daje to niewiarygodne odprężenie, które dobrze wpływa na ciało i umysł. Istnieje możliwość stworzenia we własnym domu wypełnionego najróżniejszymi kwiatami wiecznie zielonego ogrodu, który tak samo zachwyca zimą, jak i latem. Jak to osiągnąć? Polecamy przydomowy ogród zimowy! Oranżeria w ciekawej aranżacji to świetny pomysł na stworzenie na tarasie wyjątkowej oazy, w której będzie można się zrelaksować po całym dniu. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak zaprojektować taką przestrzeń. Sprawdź!

Spis treści

 

Intensywne barwy, czyli jesień w całej okazałości

Piękną złotą polską jesień z reguły można podziwiać dość krótki czas, ale przy odrobinie pomysłu można zorganizować równie barwną przydomową przestrzeń. Tworząc ogród zimowy, sam decydujesz, jakie rośliny mają się w nim znaleźć, a wybór jest ogromny. Chociaż przyjęło się, że głównym atutem jest wszechobecna uspokajająca zieleń, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby postawić też na inne kolory, jak bordo czy brąz. Świetnie sprawdzą się m.in. krotony czy bluszcze.

W Greenhouse Service można wybrać ogród zimowy wśród modeli dających możliwość zaprojektowania tam dodatkowego pomieszczenia, pełniącego np. role jadalni, a nawet dodatkowego salonu. Dostępne są też oranżerie wolnostojące, idealne do dużych ogrodów.

Stwórz wyjątkowy klimat w Twojej oranżerii!

Najważniejszym aspektem podczas przygotowywania ogrodu zimowego na tarasie jest stworzenie w nim odpowiednich warunków do wzrostu roślin – można dopasować parametry do wybranych kwiatów lub na odwrót, gatunki dobierać pod panujący wewnątrz klimat. Żeby osiągnąć bujną i zdrową dżunglę, konieczne jest zadbanie o wilgotność, temperaturę, dostęp światła i wody oraz korzystne podłoże.

Najczęściej oranżeria przy domu jest przeszklona, więc trzeba wziąć pod uwagę czy przybudówka postawiona jest od strony południowej, czy wschodniej lub zachodniej. Projektując ogród zimowy na tarasie, często korzysta się z dodatkowych źródeł ciepła, co sprzyja roślinom tropikalnym, które wymagają dużej wilgotności i temperatury w granicach 20-25 st. C – to tzw. oranżeria ciepła. Innym rozwiązaniem jest wersja zimna, bez dodatkowego ogrzewania, bazująca wyłącznie na świetle dziennym oraz ewentualnym cieple płynącym z domu. Wtedy w sezonie jesienno-zimowym utrzymuje się tam temperaturę od 10 do 18 st. C.

Ogród zimowy inspirowany tropikami

Planując roślinność do ogrodu zimowego najczęściej, stawia się na gatunki tropikalne, które nie utrzymają się w domowych warunkach. Poleca się wybierać figowce, szeflery czy kalatee. To sposób na stworzenie prawdziwej dżungli, z licznymi pnącymi bluszczami i paprociami, sięgającymi aż po szklany sufit. Świetnym dodatkiem do aranżacji są zbiorniki wodne, które pomagają utrzymać odpowiednią wilgotność.

aranzacja zimowego ogrodu 2a Sposoby na aranżację oranżerii jesienią

Przytulna boho stylizacja

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszy się aranżacja oranżerii w stylu boho. W utrzymywanej temperaturze pokojowej bardzo dobrze rośnie wiele kwiatów, a do tego klimat jest na tyle przyjemny, że chętnie spędza się tam czas w jesienne czy zimowe wieczory. Wnętrze warto wtedy wyposażyć w kanapę, stolik, a także przytulny, wzorzysty dywan, tworząc sobie elegancją przestrzeń. Świetnie sprawdzą się sznurkowe kwietniki, na których można powiesić pnące gatunki roślin.

Eklektyzm w czystej postaci

Wystrój eklektyczny to spore możliwości, bo elementy wyposażenia wnętrz z różnych stylów łączy się zgodnie ze swoim gustem. Jeśli lubisz jasne i przestronne pomieszczenia, to oranżeria przy domu powinna być połączeniem stylu skandynawskiego, boho oraz retro. Do tego warto dołożyć nastrojowe światełka i wygodną kanapę, a resztę przestrzeni wypełnić ulubionymi gatunkami kwiatów.

Podaruj sobie wyjątkowe miejsce relaksu

Przygotowanie własnego ogrodu zimowego na tarasie to wyjątkowa możliwość spędzania wolnego czasu w odprężającym otoczeniu roślin. Dzięki możliwości aranżowania wnętrza w dowolnym stylu, uda się zorganizować przestrzeń, która będzie pełnić różne funkcje – od spokojnej oazy, do jadalni czy salonu. Firma Greenhouse Service proponuje praktyczne modele zarówno wolnostojących, jak i przydomowych oranżerii, więc z łatwością dopasujesz ją do swojego ogrodu. Zapraszamy do kontaktu – pomożemy wybrać odpowiedni wariant i stworzyć wymarzone zielone pomieszczenie.

Rate this post