szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Jeśli myślisz, że uprawa egzotycznych gatunków jest dla Ciebie niedostępna ze względu na klimat panujący w naszym kraju, nic bardziej mylnego! Wystarczy odpowiednio dobrana szklarnia ogrodowa, a będziesz mógł puścić wodze fantazji i próbować swoich sił z najbardziej zaskakującymi odmianami nie tylko kwiatów czy krzewów, lecz także roślin owocujących! Sprawdź, o jakie warunki musisz zadbać, aby sprostać wymaganiom tropikalnych upraw oraz jak pomoże Ci w tym przydomowa szklarnia.

Szklarnia – sposób na egzotyczne uprawy w polskim klimacie

Polski klimat nie sprzyja roślinom wymagającym tropikalnych warunków. Egzotyczne gatunki nie mają szans na zdrowy rozwój w ogrodzie… chyba że stworzysz im mikroklimat przypominający ten naturalny, a w tym pomoże Ci szklarnia przydomowa. Dzięki niej zyskasz pełną kontrolę nad temperaturą i wilgotnością panującą w środku, stopniem nasłonecznienia oraz optymalnym nawodnieniem swoich upraw. W naszej ofercie znajdziesz modele o zróżnicowanej wielkości – bez trudu dopasujesz je do dostępnej przestrzeni i zmieścisz je nawet na małej działce. To solidne, wytrzymałe i wieloletnie konstrukcje, które posłużą Ci do uprawy egzotycznych kwiatów, krzewów i owoców.

Popularne tropikalne rośliny idealne do szklarni

Jakie rośliny egzotyczne możesz uprawiać w szklarni? Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo, a miłośników tropikalnych owoców szczególnie ucieszą figi, ananasy, mango czy cytrusy, kiwi, a nawet arbuzy! Mając je w swoim ogródku, nie musisz przepłacać w sklepach czy zastanawiać się nad jakością kupowanych produktów – te pochodzące z własnych upraw są bezpieczne, w pełni naturalne i wolne od ewentualnych nawozów sztucznych czy chemicznych oprysków. Jeśli na Twojej działce stanęła szklarnia ogrodowa, wcale nie musisz ograniczać się wyłącznie do owoców. Jest wiele gatunków kwiatów i krzewów, które wymagają wysokiej temperatury przez cały rok – żeby się nimi cieszyć i nie obawiać zimowych mrozów, wystarczy odpowiednia konstrukcja! Posadzisz w niej efektowne kaktusy, eukaliptusy, bambusy, drzewa oliwne czy palmy.

Warunki, jakich potrzebują rośliny egzotyczne

Jeżeli chcesz cieszyć się bujnym wzrostem, kwitnieniem i owocowaniem egzotycznych roślin, musisz zapewnić im odpowiednie warunki:

  • temperaturę – tropikalne odmiany lubią, gdy jest gorąco, dlatego ogrodowa szklarnia – przyścienna czy wolnostojąca – będzie niezbędna do ich uprawy. Taka konstrukcja zadba o wystarczająco ciepłe powietrze, które będziesz kontrolować, wyposażając się w termometr,
  • wilgotność – również powinna być wysoka, a żeby mieć pewność, że jej poziom jest odpowiedni, zaopatrz się w stację pogodową monitorującą warunki panujące w szklarni lub w higrometr,
  • podłoże – mus być przepuszczalne i lekkie, tylko takie zapewni roślinom podstawę do zdrowego rozwoju,
  • nawożenie – w tym celu korzystaj z nawozów przeznaczonych do konkretnych odmian, a zachwycą Cię one efektownym wzrostem.

szklarnie przydomowe 2a Tropikalny raj: uprawa roślin egzotycznych w szklarni ogrodowej

Planowanie upraw gatunków tropikalnych w szklarni

Wszystko zależy od tego, jakie egzotyczne rośliny zamierzasz uprawiać w swojej szklarni. Każde drzewko owocowe, kwiat czy krzew ma indywidualne potrzeby, którym musisz sprostać, jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi i dekoracyjnymi plonami. Jest jednak kilka kwestii uniwersalnych – poza wspomnianymi wymogami związanymi z wilgotnością powietrza i temperaturą, starannie dobranym podłożem i nawozami zadbaj też o ochronę przed przeciągami. Jednocześnie zapewnij możliwość wietrzenia i swobodnej cyrkulacji powietrza. W tym celu nieodzowne będą uchylne okienka w szklarni ogrodowej oraz regularne zraszanie upraw wodą. Ciekawym pomysłem jest zaopatrzenie się w zautomatyzowane systemy weryfikujące warunki panujące w środku oraz sygnalizujące konieczność ingerencji, aby poprawić mikroklimat.

Szklarnia ogrodowa to tak wiele możliwości!

Jeśli marzy Ci się ogrodowa szklarnia przydomowa do uprawy egzotycznych gatunków roślin, doskonale trafiłeś! W Greenhouse Service oferujemy wysokiej jakości konstrukcje wykonane z najlepszych materiałów – to solidne, wytrzymałe modele z możliwością personalizacji i wykonania zgodnie z indywidualnymi wskazówkami klienta. Sprawdź dostępne propozycje i skorzystaj ze wsparcia merytorycznego naszych doradców. Wybierz szklarnię na swoją działkę i zacznij przygodę z tropikalnymi owocami i kwiatami!

Rate this post