szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Istnieje wiele sposobów na zaaranżowanie oranżerii. W zależności od warunków — dostępu światła oraz temperatury w jej wnętrzu możemy hodować wiele gatunków roślin. W ostatnich latach oranżerie przydomowe zyskują coraz większą popularność. Stanowią idealny sposób na stworzenie całorocznego ogrodu. Oranżeria w zimie może być ogrodem dla ciepłolubnych roślin. Sprawdzi się doskonale jako miejsce do relaksu i wspólnego posiłku w gronie najbliższych. Poznaj nasze inspiracje i wskazówki, które podpowiedzą jak zaaranżować przestrzeń oranżerii.

 

Pora roku może być fantastyczną inspiracją do aranżacji zimowego ogrodu

Oranżeria to rodzaj wolnostojącego budynku lub dobudowanej części domu, przedłużającej powierzchnię pomieszczeń. Takie obiekty dawniej budowane były z przeznaczeniem do uprawy cytrusów lub gatunków ciepłolubnych. Wznoszone przy ogrodach pałacowych lub parkach i stanowiły miejsce spotkań towarzyskich. Obecnie oranżerie są głównie miejscem pielęgnacji roślin i wypoczynku. Przed podjęciem decyzji o budowie tego typu przestrzeni należy zastanowić się nad jej konkretnym przeznaczeniem. Wszystko zależy od tego, czy ma być to miejsce jedynie dla roślin lub też do relaksu. Istotne wówczas jest odpowiednie ustawienie oranżerii względem światła i utrzymanie temperatury zimą oraz właściwe chłodzenie latem.

styl oranzeria 1 Zimowy ogród jak z bajki. Jak zaaranżować przydomową oranżerię zimą?

Oranżeria w zimowym wydaniu

Ważną kwestią podczas aranżacji zimowej oranżerii jest właściwa temperatura wewnątrz. Niezależnie od tego, czy chcemy wyłącznie hodować w niej rośliny, czy spędzać również wolny czas. Podczas planowania inwestycji należy więc zwrócić uwagę na wyposażenie wnętrza oranżerii w urządzenia, które zadbają o odpowiednią temperaturę. Może być to ogrzewanie kanałowe, podłogowe czy grzejniki ścienne. W tym wypadku trzeba pamiętać także o odpowiedniej wentylacji, która odprowadzi nadmiar pary wodnej i zadba o zdrowie roślin. Jeśli chcesz uprawiać w jej wnętrzu drzewka cytrusowe lub inne ciepłolubne rośliny, najlepsze będzie usytuowanie południowo-zachodnie. Natomiast oranżeria wschodnia idealnie sprawdzi się zimą, jednak światło docierające może nie wystarczać wszystkim gatunkom roślin.

Przydomowa oranżeria w skandynawskim stylu

Styl skandynawski zyskał w ostatnim czasie dużą popularność w aranżacji kuchni, salonów oraz innych pomieszczeń użytkowych. Aranżacja oranżerii w tym stylu również jest możliwa. Podstawowe założenia to jasne i otwarte pomieszczenie, dominująca biel, meble z drewna naturalnego, minimalizm i obecność klimatycznego kominka. Styl skandynawski to surowy wystrój z widoczną na pierwszy rzut oka prostotą. Oranżerie przydomowe stworzone w tym klimacie powinny posiadać mało wymagające gatunki roślin. Takie, które wyglądają na samo kształtujące. Styl skandynawski to naśladowanie natury, dlatego idealnie sprawdzą się rosnące w donicach iglaki czy paprocie. Ważne jest również unikanie strzyżonych roślin, tak by wszystko wyglądało bardzo naturalnie.

zimowy ogrod 1a Zimowy ogród jak z bajki. Jak zaaranżować przydomową oranżerię zimą?

Zimowy ogród w stylu retro

Styl retro w oranżerii powinien nawiązywać do sielskiego klimatu. Postarzane donice, stojaki sprawdzą się idealnie. W stylu vintage nie może zabraknąć także blaszanych elementów jak na przykład konewek czy osłonek. Wyposażenie przestrzeni w meble z kutymi uchwytami i ornamentami będzie strzałem w dziesiątkę. Natomiast jeśli chodzi o rodzaj roślin — powinny być to gatunki kwitnące, posiadające bujne pęki i gęste liście.

Przytulna klasyka

Dla zwolenników klasycznych aranżacji doskonałym sposobem będzie stworzenie wnętrza z wykorzystaniem tradycyjnych rozwiązań. W tym typie oranżerii nie może zabraknąć dodatków w postaci poduszek, pledów, koców, dywanów i innego rodzaju tekstyliów. Przydomowa oranżeria stworzona w klasycznym stylu to dbałość o szczegóły. Idealnie sprawdzą się meble w kolorze przybrudzonej bieli. Rośliny pasujące do tradycyjnej aranżacji to przede wszystkim duże, bujne okazy jak palmy, pachira, fikusy, monstera czy skrzydłokwiaty.

Stwórz oranżerię swoich marzeń

Aranżacja oranżerii to wyzwanie, które wymaga przemyślenia w podjęciu każdej decyzji. Na naszej stronie internetowej znajdziesz szereg inspiracji. Jako doświadczona firma proponujemy rozwiązania, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Sprawdź naszą ofertę i wybierz idealną konstrukcję na miarę swoich potrzeb.

Rate this post