Lubisz kontakt z naturą i marzysz o pięknym ogrodzie? Kwitnącymi roślinami możesz cieszyć się cały rok! Wybuduj szklarnię ogrodową i zaprojektuj unikalną przestrzeń do hodowli kwiatów, drzew i krzewów. Sprawdź, na jaki rodzaj konstrukcji warto się zdecydować. Wyjaśniamy, czym w praktyce cieplarnia przyścienna różni się od wolnostojącej.
Szklarnia ogrodowa – dlaczego warto ją mieć?
Bliskość natury korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Polski klimat bywa jednak kapryśny, co jest sporym wyzwaniem dla ogrodników. Szklarnia przydomowa znacznie ułatwia hodowanie roślin, ponieważ posadzone w niej rośliny nie są narażone na zmienne warunki atmosferyczne. Użytkownik może dobrać optymalną temperaturę i ma pewność, że uprawy będą bezpieczne. Nie ulegną zniszczeniu ani przez pogodę, ani przez dzikie zwierzęta. Coraz większą popularnością cieszą się także ogrody zimowe, w których można urządzić strefę do całorocznego wypoczynku. Powodów, dla których warto zainwestować w budowę cieplarni, jest wiele.
Jaką szklarnię warto wybrać?
Podjąłeś decyzję o postawieniu szklarni? Teraz musisz wybrać odpowiedni projekt. Zastanów się między innymi nad rodzajem materiałów, jakie wykorzystasz. Najczęściej polecane są konstrukcje ze szkła, ponieważ przepuszczają niezbędne do rozkwitu roślin światło. Szklarnie ze szkła mogą mieć różne kształty i wymiary. Dzięki temu bez problemu dopasujesz projekt do swojej działki. Ciekawym rozwiązaniem jest też spersonalizowanie profili aluminiowych. Możesz pomalować je na wybrany przez siebie kolor z palety RAL.
Szklarnia przyścienna
Miłośnikom nowoczesnych domów z pewnością spodoba się szklarnia przyścienna. Zostaje dobudowana do istniejącej już ściany budynku. Pozwala to zmniejszyć koszty inwestycji oraz jest opłacalne pod kątem energetycznym. Ściana Twojego domu zapewnia dobrą izolację termiczną i chroni przed wychłodzeniem przestrzeni szklarniowej. W praktyce wiąże się to z niższymi rachunkami za ogrzewanie jesienią i zimą. Ponadto oszczędzasz miejsce na działce. Obiekty wolnostojące często wymagają większego metrażu i zaprojektowania dobrego dojścia, w tym utwardzonych ścieżek lub chodnika.
Do szklarni przyściennej da się wejść bezpośrednio z budynku. To bardzo wygodne rozwiązanie. W ten sposób zyskujesz efektowny ogród zimowy, całoroczną strefę wypoczynkową. Możesz przebywać w nim niezależnie od pogody, ponieważ chroni użytkowników przed wiatrem, deszczem, słońcem i chłodem. W ogrodzie zimowym można wykonywać wiele czynności. To miejsce odpowiednie nie tylko do uprawy roślin, ale też zajmowania się swoim hobby, na przykład czytaniem książek, układaniem puzzli, majsterkowaniem, szyciem. Szklarnie często wykorzystywane są jako jadalnia i przestrzeń do spotkań z rodziną i znajomymi.
Szklarnia wolnostojąca
Chcesz sadzić własne warzywa, owoce i egzotyczne gatunki kwiatów? Dla rolników i ambitnych pasjonatów ogrodnictwa lepszą opcją może okazać się szklarnia wolnostojąca. Przy jej budowie nie trzeba ograniczać się wymiarami ściany domu jak w przypadku konstrukcji przyściennych. Z tego względu zazwyczaj mają większy metraż. Ich lokalizację można dopasować do potrzeb wybranych gatunków roślin. Stawia się je w miejscach dobranych pod kątem nasłonecznienia i dostępu do wody. Producent szklarni wolnostojących jest w stanie zaoferować ich rozbudowę w miarę zwiększania potrzeb użytkownika. Rośliny hodowane w izolacji od domu są też mniej narażone na kontakt z czynnikami zewnętrznymi mogącymi zagrażać ich rozwojowi, w tym ataki szkodników lub styczność z dziećmi czy zwierzętami domowymi.
Pomożemy Ci wybrać idealną szklarnię!
Czym jest idealna szklarnia? To miejsce w pełni dopasowane do Twoich potrzeb. Jeśli marzysz o ogrodzie zimowym i wypoczynku wśród roślin, wybierz konstrukcję przyścienną. Gdy planujesz uprawę warzyw i owoców, rozważ projekt obiektu wolnostojącego. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci znaleźć najlepsze rozwiązania i doradzimy, jak stworzyć efektowny ogród. Nasze projekty są funkcjonalne i dostępne w korzystnej cenie.