szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Dostęp do świeżych ziół, warzyw i ich ekologiczna uprawa we własnej szklarni to obecnie bardzo popularny temat. Nowoczesne konstrukcje z poliwęglanu pozwalają na zapewnienie roślinom najlepszych warunków, które gwarantują szybki i zdrowy wzrost. Ponadto przydomowa szklarnia to także idealny sposób na przedłużenie okresu wegetacyjnego, który umożliwia hodowlę ziół i warzyw niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Jeśli zastanawiasz się, jakie gatunki roślin sprawdzą się najlepiej w całorocznej szklarni — poniżej przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek.

Które rośliny można hodować przez cały rok?

Całoroczna szklarnia z poliwęglanu to szerokie możliwości, pozwalające na zimowanie roślin poza gruntem oraz klasyczną uprawę. Ponadto nowoczesne obiekty z poliwęglanu, zyskujące coraz większą popularność sprawdzą się również jako oranżeria ogrodowa, pełniąca funkcję miejsca do odpoczynku. Dobrze przygotowana i wyposażona szklarnia umożliwia:

  • uprawę warzyw i ziół;
  • hodowlę kwiatów i ich rozmnażanie;
  • wysiew nasion i przygotowanie rozsad;
  • właściwą pielęgnację egzotycznych odmian.

Szklarnie z poliwęglanu, które nie zostały wyposażone w ogrzewanie, sprawdzą się idealnie jako miejsce uprawy cebuli, sałaty, roszponki, czosnku i pora oraz wielu innych zdrowych warzyw, które na co dzień wykorzystywane są w każdej domowej kuchni.

07 29 scaled Całoroczna hodowla roślin w szklarni

Co stoi za sukcesem całorocznej hodowli?

Nowoczesne szklarnie z poliwęglanu to przestrzeń idealna do uprawy warzyw i roślin niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Wnętrze tego typu obiektów pozwala na bezpieczną hodowlę, która nie wymaga dodatkowej osłony roślin podczas wiosennych przymrozków. Jeśli zdecydujesz się na całoroczną uprawę, bardzo ważne jest odpowiednie wyposażenie szklarni. Właściwie zachowana wentylacja oraz ogrzewanie pozwala na dodatkowe urozmaicenie i zwiększenie plonów.

Gospodarstwa korzystające z fotowoltaiki mogą zdecydować się na dogrzewanie pomieszczenia elektrycznie, nie podnosząc znacząco kosztów uprawy. Innym rozwiązaniem, które wykorzystywane jest w całorocznych szklarniach to pompy ciepła, pozwalające na zachowanie optymalnych warunków, umożliwiających szybki wzrost nawet zimą. Bardzo ważnym aspektem jest również temperatura ziemi. Dla jej odpowiedniego utrzymania i nieprzemęczania korzeni roślin istotne będzie ogrzewanie podłogowe.

Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu

Funkcjonalne i nowoczesne szklarnie z poliwęglanu to obecnie najczęściej wybierane rozwiązanie. Ten rodzaj materiału doceniany jest przede wszystkim ze względu na lekkość i elastyczność. Ponadto poliwęglan sprawdza się doskonale jako bariera przed szkodliwym działaniem promieni UV. Konstrukcje szklarni stworzone z tego rodzaju tworzywa odznaczają się ogromną trwałością i są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz duże warstwy śniegu. Dzięki niezwykłej lekkości budowa pomieszczenia do uprawy warzyw i roślin może zostać wykonana z łatwością.

04 27 scaled Całoroczna hodowla roślin w szklarni

Warunki sprzyjające roślinom

Panujący wewnątrz szklarni mikroklimat minimalizuje wiele czynności związanych z pielęgnacją i pozwala zachowanie odpowiedniej wilgotności, ochronę przed chorobami i szkodnikami z zewnątrz, a także zmniejsza ryzyko negatywnego działania skrajnych temperatur. Nowoczesne szklarnie to miejsca, w których do uprawy wykorzystywana jest dobrej jakości gleba. W przeciwieństwie do podłoża znajdującego się na zewnątrz — jest wolna od grzybów i bakterii. Mikroklimat utrzymywany wewnątrz pomieszczenia gwarantuje idealne warunki dla zdrowego rozwoju warzyw i roślin. Poliwęglan to materiał, który doskonale izoluje temperaturę, umożliwiając rozpoczęcie uprawy i przygotowanie rozsad nawet wczesną wiosną.

Sprawdź realizacje Greenhouse service

Szklarnie z poliwęglanu to idealne miejsce do bezpiecznej uprawy ekologicznych warzyw. Stabilne i nowoczesne konstrukcje mogą z powodzeniem pełnić również rolę oranżerii ogrodowej. Jeśli planujesz stworzenie własnej szklarni i szukasz sprawdzonych rozwiązań — odwiedź stronę Green House Service! Jako doświadczony zespół oferujemy wysokiej jakości projekty, które gwarantują bezproblemową uprawę przez cały rok. Na naszej stronie znajdziesz przykładowe realizacje, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Rate this post