szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Aromatyczna bazylia, mięta i rozmaryn to niezbędne dodatki wielu potraw. Ich charakterystyczny smak potrafi podkreślić oryginalność dań, a własna szklarnia domowa to idealne miejsce do uprawy odmian wielu gatunków ziół. Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj pomieszczenia będzie najlepszy do hodowli oraz jak cieszyć się smakiem świeżych ziół przez cały rok — poniżej przedstawiamy kilka ważnych wskazówek, z których dowiesz się, jak powinna wyglądać ich właściwa uprawa. 

Zioła z własnego ogródka przez cały rok

Ogólnodostępne gatunki ziół posiadają wiele właściwości zdrowotnych, które wykorzystywane są także jako dodatek podczas przygotowywania dań mięsnych, owocowych koktajli czy energetycznych napojów. Posiadając własną szklarnię ogrodową, możesz w łatwy sposób uprawiać zioła przez cały rok i stosować je zarówno w naturalnej, jak i przetworzonej postaci. Szklarnia z poliwęglanu to idealne miejsce, które pozwala na stworzenie odpowiedniego klimatu pod względem temperatury, niezależnie od pory roku. Uprawa ziół w jej wnętrzu to gwarancja właściwego wzrostu, kwitnienia i świetny sposób na rozmnażanie sadzonek. Jednak bardzo ważna jest właściwa lokalizacja, która zagwarantuje dobrą ilość światła.

greenhouse service ziola w szklarni 1 1 Całoroczna uprawa ziół w szklarni – czy to trudne?

Jakie zioła wybrać do uprawy w szklarni?

Istnieje wiele gatunków ziół, które mogą być uprawiane w szklarni ogrodowej. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i dostępnego miejsca. Najczęściej wybieranymi rodzajami jest:

  • rozmaryn, lubczyk, kolendra;
  • szczypiorek, pietruszka;
  • mięta, melisa, dziurawiec zwyczajny;
  • tymianek, bazylia, cząber;
  • estragon, majeranek, oregano;
  • trawa cytrynowa, kozłek lekarski.

Własna szklarnia ogrodowa to tak naprawdę nieograniczone możliwości na hodowlę nawet egzotycznych i trudno dostępnych odmian wielu ziół. Idealne warunki wzrostu pozwalają na bezproblemowe zbieranie plonów wybranych gatunków, które mogą być wykorzystywane na świeżo, jak i poddane suszeniu.

Prawidłowe sadzenie ziół o każdej porze roku

Odpowiednie sadzenie i uprawa ziół w szklarni domowej wymaga wiedzy i momentami może bywać czasochłonna. Podstawową rzeczą jest sprawdzenie, jakie wymagania glebowe posiadają wybrane gatunki ziół. Ze względu na to, że mogą się one różnić — zakup tego samego, uniwersalnego podłoża jest błędem i będzie miał wpływ na ich rozwój.

Kolejnym krokiem jest wybranie właściwego pojemnika na wysiew, który pozwoli na ewentualny przepływ powietrza w glebie. Po spełnieniu tych podstawowych warunków należy przystąpić do sadzenia. Na tym etapie można skorzystać z metody wysiewu nasion lub wysadzania gotowych sadzonek. Podczas ich wzrostu należy pamiętać o stałym nawadnianiu i kontrolowaniu temperatury w szklarni oraz pielęgnacji polegającej na przycinaniu. Dla ich odpowiedniego i szybszego wzrostu można wykorzystać formę nawożenia biohumusem, który ze względu na swoją naturalność nie jest szkodliwy dla żadnego gatunku. Bardzo ważne jest także wyeliminowanie wzrostu chwastów poprzez ściółkowanie.

greenhouse service szklarnia ziola 1a Całoroczna uprawa ziół w szklarni – czy to trudne?

Uprawa ziół w szklarni – o czym pamiętać?

Dla właściwego wzrostu roślin bardzo ważne jest odpowiednie wyposażenie szklarni. Przykładem są kurtyny szklarniowe, które pomagają w zacienieniu przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ze względu na ich wytrzymałość nie wymagają dodatkowej konserwacji. Ponadto w celu właściwej ochrony ziół przed szkodnikami w szklarni muszą znajdować się także taśmy do wabienia owadów, które wyeliminują ich rozmnażanie.

Profesjonalne szklarnie z poliwęglanu powinny posiadać odpowiednią cyrkulację powietrza, która wpływa znacząco na aktywność roślin. Jest to bardzo ważny aspekt również pod wpływem utrzymania właściwej wilgotności, gwarantujący brak ryzyka rozwoju chorób. Wielu posiadaczy własnych szklarni domowych decyduje się także na montaż oświetlenia UV-B, które sprawia, że zioła są bardziej aromatyczne i posiadają silne mechanizmy obrony naturalnej.

Szklarnia dla Twojej hodowli ziół

Własna domowa szklarnia z poliwęglanu to idealny pomysł na bezproblemową uprawę ziół przez cały rok. Jeśli szukasz profesjonalnego rozwiązania — odwiedź stronę Green House Service i wybierz idealny projekt dopasowany do Twoich potrzeb. Oferujemy szklarnie z dachem poliwęglanowym i ścianami wykonanymi ze szkła hartowanego termicznie, które cechuje ogromna trwałość i odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne.

Rate this post