szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Przestrzeń, w której komfortowo wypoczniesz w otoczeniu natury, nawet gdy na zewnątrz temperatury spadają poniżej 0° Celsjusza… Idealne miejsce na spoczynek roślin, gdy za oknem chłód… Ogród zimowy to rozwiązanie cieszące się coraz większym zainteresowaniem. Nowoczesna zabudowa tarasu otwiera szereg możliwości każdemu, kto kocha różne gatunki kwiatów i nie chce rezygnować z wypoczynku na świeżym powietrzu, gdy przychodzi zima. Jak stworzyć takie miejsce? Czego wymaga oranżeria? Sprawdź to już teraz!

Z czego składa się konstrukcja oranżerii?

Zasadniczo ogród zimowy to najczęściej mała szklarnia przylegająca do budynku mieszkalnego, choć nie zawsze. Wielkość takiej zabudowy tarasu czy jego fragmentu wynosi zazwyczaj od 10 do 35 m2, gdyż wtedy nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia stawiania takiej konstrukcji. Co się na nią składa?

Oranżeria musi być odporna na szereg negatywnych czynników, w tym podmuchy wiatru, grad czy inne oddziaływanie mechaniczne lub obciążenia. Jest to obiekt niemal w całości przeszklony, więc potrzeba odpowiednich materiałów, które są solidne oraz transparentne i dobrze izolują energię cieplną. W praktyce często stawia się na szyby poliwęglanowe o wyjątkowej wytrzymałości na stłuczenia, ale i rewelacyjnych właściwościach termoizolacyjnych. Dodatkowo łatwo przepuszczają promienie słoneczne.

Poza przeszkleniami istotne są też same profile. Najczęściej wybiera się szkielety wykonane ze stali, PVC oraz aluminium, niekiedy również z drewna. Każdy projekt da się dostosować tak, aby pasował do elewacji budynki. Mała szklarnia może być utrzymana zarówno w stylu nowoczesnym, jak i bardziej klasycznym.

ogrod zimowy oranzeria 2 Jak stworzyć ogród zimowy?

Szklarnia w ogrodzie czy na tarasie?

Właściwe umiejscowienie ogrodu zimowego na działce ma ogromne znaczenie. Zabudowa tarasu poszerza przestrzeń domu. Z kolei małe i duże szklarnie w ogrodzie są idealnym miejscem np. na trzymanie roślin wymagających odpowiednich warunków klimatycznych na czas spoczynku, ale i zupełnie osobną strefą rekreacyjną, pozwalającą odciąć się od murów budynku.

Decyzja o tym, które z rozwiązań jest lepsze dla Ciebie, wynika m.in. z wielkości podwórka, ale i możliwości, jakie daje sam dom. Nie przy każdym obiekcie istnieje szansa na wzniesienie opartej o niego konstrukcji. Wtedy można postawić na oranżerię ogrodową jako element małej architektury.

Jak zaaranżować oranżerię?

Aranżacja ogrodu zimowego zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób chcesz go wykorzystywać. Zabudowa tarasu powinna przede wszystkim stwarzać odpowiednie warunki dla roślin. Dlatego trzeba zadbać o właściwe ogrzewanie, a także akcesoria i wyposażenie, umożliwiające trzymanie w środku kwiatów oraz uporządkowanie przyborów do ich pielęgnacji. Jak jednak wspominaliśmy – oranżerie ogrodowe mają znacznie szersze zastosowanie. Jakie?

Zimowy ogród nie tylko dla roślin

Taka mała szklarnia to rewelacyjny sposób na stworzenie przestrzeni służącej relaksowi i przyjmowaniu gości. Można w niej ustawić meble ogrodowe i szereg innych udogodnień, uprzyjemniających czas w tej strefie. Dużo lepsza cyrkulacja powietrza niż w przypadku budynków, zielone otoczenie, a jednocześnie ogrzewanie stwarzają znakomite warunki do spędzania w oranżerii wolnego czasu. W środku warto urządzić również jadalnię – posiłki z rodziną czy odwiedzającymi przyjaciółmi zawsze będą smakować idealnie w otoczeniu kwiatów i innych roślin.

Wiele osób czuje się bardzo komfortowo w takim środowisku. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć w nim strefę do pracy. Tak zaaranżowany taras stanie się zarówno miejscem spotkań z klientami, jak i zacisznym gabinetem.

zabudowa tarasu szklarnia 2a  Jak stworzyć ogród zimowy?

Skorzystaj ze wsparcia Greenhouse Service!

Pomysłów na to, jak stworzyć i urządzić ogród zimowy, jest naprawdę wiele. Mała szklarnia może znacznie poszerzyć i urozmaicić przestrzeń domu. Z tego powodu coraz częściej rozwiązania te uwzględniane są w projektach nowych budynków. Warto wiedzieć, że zabudowa tarasu świetnie spisuje się nie tylko przy prywatnych obiektach, ale i np. w restauracjach czy hotelach. A jeśli i Ty myślisz o oranżerii u siebie – już teraz zachęcamy do kontaktu z firmą Greenhouse Service. Proponujemy piękne i funkcjonalne konstrukcje dostosowane do Twoich potrzeb.

Rate this post