szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Świąteczne rośliny to nie tylko choinka – można wymienić szereg innych, równie dobrze wpisujących się w bożonarodzeniowy klimat. Warto wykorzystać je na swoim tarasie czy w ogrodzie, a nawet w szklarni, ponieważ pomogą jeszcze lepiej poczuć atmosferę bożonarodzeniowego sezonu. Uzupełnione o świetlne dekoracje i ozdoby sprawią, że oranżeria albo taras zachwyci piękną, stylową aranżacją. Poznaj kilka pomysłów na to, jak wykreować gwiazdkowy nastrój i daj się zainspirować!

Kolory i zapachy Świąt w Twoim ogrodzie zimowym lub na tarasie

Święta kojarzą się z kilkoma specyficznymi kolorami i zapachami. Typowe gwiazdkowe barwy to przede wszystkim ciemna zieleń i czerwień przełamywane akcentami bieli, złota i srebra. Właśnie je warto wykorzystać na swoim tarasie czy w oranżerii. Nie bez znaczenia są też zapachy – korzenne, ciepłe, rozgrzewające, nawiązujące do przytulności domowej kuchni i rodzinnego ogniska. Bazując na tych elementach, można z łatwością zadbać o klimat świąteczny. Wystarczy sięgnąć po odpowiednie rośliny, własnoręcznie wykonać dekoracje i uświetnić całość świetlnymi ozdobami, które po zmroku rozświetlą przestrzeń.

Aranżacje ze świątecznymi roślinami

Choć najpopularniejszą świąteczną rośliną jest choinka – najczęściej sięga się po świerk, jodłę lub sosnę i dekoruje je bombkami, lampkami czy kolorowymi łańcuchami – istnieje kilka gatunków równie dobrze wpisujących się w bożonarodzeniowy klimat. Wśród nich koniecznie trzeba pamiętać o:

  • jemiole – to pod nią zakochane pary się całują, a zawieszona w domu czy na tarasie ma symbolizować szczęście, dobrobyt i ochronę przed złem. Jej zielone gałązki z białymi owocami stanowią stylowe uzupełnienie świątecznej aranżacji,
  • poinsecji – znanej też jako gwiazda betlejemska. Występuje ona w kilku kolorach: czerwonej, różowej, żółtej i kremowej. Jej liście ułożone są w kształt gwiazdy – stąd potoczna nazwa tego kwiatu,
  • grudniku – to niewymagający gatunek kaktusa, którego okres kwitnienia przypada właśnie na czas Bożego Narodzenia – zachwyca wtedy kolorowymi pączkami w odcieniach bieli, różu, czerwieni lub purpury.

Wszystkie wspomniane rośliny będą doskonale wyglądać na tarasie, jeśli znajduje się na nim zabudowa (na przykład szkłem), która ochroni je przed mrozem i wiatrem. Możesz wypełnić nimi również małe szklarnie ogrodowe i oranżerie, wnosząc do nich świąteczną atmosferę.

%name Jak wprowadzić świąteczny klimat w oranżerii i na tarasie?

Świetlne dekoracje w oranżerii i na tarasie

Nie ma świątecznego klimatu bez migających, kolorowych lampek! Pamiętaj, aby wybierać modele przystosowane do użytku zewnętrznego. Są one odporne na wilgoć i niskie temperatury. Jeśli zamontowałeś zadaszenie na taras – poliwęglanowe lub szklane – z łatwością zamocujesz lampki pod nim i wykreujesz przytulny nastrój. Jednak dekoracje świetlne to o wiele więcej możliwości – sięgnij po lampiony, kinkiety i plafony, w zależności od indywidualnych preferencji i miejsca dostępnego na tarasie czy w oranżerii. Korzystając ze świeczek, zawsze kontroluj proces spalania i nie zostawiaj ich bez nadzoru.

Ekologiczne ozdoby, które wykonasz samodzielnie

Wiele z dekoracji świątecznych z powodzeniem wykonasz własnoręcznie, wykorzystując w tym celu naturalne i łatwo dostępne produkty: pomarańcze, goździki, laski wanilii i cynamonu, szyszki czy świerkowe gałązki. Stworzysz z nich stylowe stroiki, które – ustawione na tarasie – wprowadzą na niego bożonarodzeniową atmosferę, jednocześnie wypełniając przestrzeń przyjemnym zapachem. W połączeniu z ozdobami świetlnymi i roślinami będą wyglądać zachwycająco!

Stwórz gwiazdkową atmosferę wśród zieleni

Święta mają miejsce jedynie raz w roku, warto zatem zadbać o ich odpowiednią celebrację, nie zapominając o wykreowaniu bożonarodzeniowego klimatu również wokół domu. Postaw na rośliny kojarzące się ze świętami, wykorzystaj świetlne dekoracje i własnoręcznie wykonane ozdoby z ekologicznych, naturalnych materiałów. Udekoruj nimi małą szklarnię ogrodową, wnosząc do niej nieco wigilijnej magii. Zabudowa tarasu szkłem z zadaszeniem pozwoli Ci cieszyć się tą zewnętrzną przestrzenią nawet w zimowe wieczory i spędzać czas w starannie zaaranżowanym wystroju. Zajrzyj do Greenhouse Service i przekonaj się, jakie rozwiązania proponujemy do Twojego ogrodu!

Rate this post