szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Posiadanie własnej szklarni ogrodowej to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zająć się uprawą roślin – i niekoniecznie tylko warzyw czy owoców, lecz także kwiatów. W takiej przestrzeni zabudowanej szkłem można stworzyć idealne warunki do rozwoju najbardziej wymagających gatunków. Aby jednak mieć na to szansę, najpierw trzeba przygotować miejsce na konstrukcję, wybrać odpowiedni projekt i lokalizację na działce. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść praktycznych porad – czytaj dalej, a zyskasz kompleksową wiedzę o przydomowych szklarniach!

Przygotuj się do postawienia przydomowej szklarni

Jeśli decyzja o postawieniu szklarni na działce już zapadła, przed Tobą kilka istotnych etapów, które musisz zrealizować, aby konstrukcja spełniała swoją funkcję i przetrwała wiele sezonów. Wybór odpowiedniego miejsca, przygotowanie podłoża, zakup modelu zgodnego z wymogami dotyczącymi wymiarów i kształtu – to wszystko ma znaczenie dla późniejszej satysfakcji z uprawiania roślin, a także dla ich rozwoju, a nawet obfitości plonów! Jak więc widzisz, nie warto pomijać żadnego z tych kroków i warto dobrze przemyśleć każdy z nich.

Wybierz optymalne miejsce na szklarnię

To, gdzie postawisz swoją szklarnię ogrodową, zależy głównie od powierzchni działki. Nie każdy cieszy się dużym metrażem przed domem i w wielu przypadkach możliwości postawienia konstrukcji są znacznie ograniczone. Warto przede wszystkim poznać obowiązujące przepisy, zgodnie z którymi zabudowa musi znajdować się co najmniej metr od granicy działki. Budowle o powierzchni nieprzekraczającej 25 m² w mieście i 35 m² poza miastem nie wymagają pozwolenia na budowę – musisz jedynie zgłosić swoje plany w starostwie gminy lub w urzędzie miasta. Większe szklarnie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, co jednak nie powinno być problemem. Może się jedynie wiązać z dłuższym czasem oczekiwania. Jednak formalności to nie wszystko. Wybierając miejsce, zwróć uwagę na:

  • ukształtowanie terenu – powinien być on płaski, ponieważ wszystkie spadki i duże nierówności trzeba będzie zniwelować,
  • lokalizację na linii wschód-zachód – dzięki temu zyskasz najlepsze nasłonecznienie roślin w ciągu dnia,
  • ewentualne elementy zacieniające – drzewa, wysokie budynki rzucające cień nie tylko ograniczą dostęp słońca do szklarni, lecz także niekorzystnie wpłyną na panującą w niej temperaturę,
  • osłonę przed wiatrem, który – jeśli byłby bardzo porywisty i silny – mógłby naruszyć stabilność konstrukcji.

przydomowa szklarnia ogrodowa 2a Jak zabrać się do postawienia szklarni ogrodowej?

Znajdź projekt, który pasuje do Twojego ogrodu

Gdy już będziesz wiedzieć, gdzie chcesz ustawić swoją szklarnię ogrodową, czas na wybór projektu, który idealnie odpowie na Twoje potrzeby. W Greenhouse Service znajdziesz bogaty asortyment modeli w różnych rozmiarach i kształtach. Sam dobierasz odpowiadającą Ci wysokość, możesz też zamówić dodatkowe wejście lub niestandardową liczbę okien dachowych. Nasze szklarnie przydomowe wyróżniają się wysoką jakością, zastosowaniem najlepszych materiałów konstrukcyjnych oraz solidną budową i potwierdzoną odpornością na skrajnie silne podmuchy wiatru i obciążenia.

Zadbaj o odpowiednie podłoże pod szklarnią

Teren, na którym ustawisz szklarnię, musi spełnić kilka kryteriów. Przede wszystkim unikaj gruntów podmokłych i narażonych na gromadzenie się wód opadowych. Powierzchnia musi być wyrównana. Dobrym pomysłem jest zrobienie betonowej wylewki lub ułożenie kostki brukowej – dzięki temu unikniesz podmakania upraw i przenikania zimna z gleby. Duże konstrukcje mogą wymagać wykonania fundamentów ze zbrojeniem – takich, jakie robi się przy budowie domów. Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie podłoża ma wpływ na stabilność całej konstrukcji, jej wytrzymałość, a co za tym idzie, bezpieczeństwo użytkowania.

Wysoka jakość i efektowna estetyka – takie są nasze szklarnie!

Wybierając przydomowe szklarnie ogrodowe z oferty Greenhouse Service, zyskujesz pewność, że będą one trwałe, odporne na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych, a także że posłużą Ci przez wiele lat, tworząc idealną przestrzeń do uprawy roślin. Zajrzyj do naszego asortymentu i przekonaj się, jak bogaty wybór zapewniamy – u nas każdy znajdzie dla siebie idealną konstrukcję! Z chęcią doradzimy odpowiedni model i podpowiemy, w jakim miejscu na działce najlepiej go zamontować.

Rate this post