szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Przestrzeń będąca przedłużeniem domu, przylegająca do niego i bezpośrednio z nim połączona często staje się miejscem spotkań z przyjaciółmi, organizowania przyjęć lub strefą relaksu, do której mieszkańcy uciekają po długim, stresującym dniu. Taras – bo o nim mowa – wymaga wobec tego odpowiedniego zaaranżowania, aby czas spędzany na nim był przyjemny i upływał w pełnym komforcie. Sama zabudowa szkłem nie wystarczy – trzeba też zadbać o stylowe wyposażenie oraz oświetlenie. I właśnie tym ostatnim zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Sprawdź, jak dopasować źródła światła na taras!

Dlaczego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie tarasu?

Skoro spędzasz na nim czas – niezależnie od tego, czy samotnie, czy w gronie najbliższych – koniecznie musisz starannie zaplanować jego wystrój. Zabudowa i szklane zadaszenie tarasu to oczywiście podstawa, aby korzystać z niego o każdej porze roku i bez względu na panujące warunki pogodowe. Ochrona przed wiatrem, zimnem, deszczem i śniegiem uczyni tę przestrzeń idealną strefą relaksu, a Ty będziesz dzięki temu podziwiać widoki zarówno w upalne lato, jak i w mroźną zimę. Aby jednak było możliwe organizowanie przyjęć, czytanie książki, spotkania z przyjaciółmi czy inne formy rekreacji na tarasie, trzeba zadbać o jego oświetlenie, ponieważ nie zawsze naturalne światło słoneczne będzie wystarczające.

Na co należy zwrócić uwagę, planując oświetlenie tarasu?

Wybierając oświetlenie na taras, weź pod uwagę kilka istotnych kwestii – oczywiście jedną z nich jest estetyka i w tym przypadku modele lamp będą dobierane do pozostałych elementów wyposażenia oraz dominującego w aranżacji stylu. Jednak wygląd to nie wszystko i warto pamiętać również o:

  • rozmieszczeniu źródeł światła – mogą być one zamontowane w zadaszeniu lub podłodze, a także na ścianach zabudowy,
  • odporności modeli i ich dostosowaniu do warunków zewnętrznych – nawet jeśli zabudowa tarasu szkłem chroni przestrzeń przed wilgocią czy zmienną temperaturą, lampy przeznaczone do zastosowań ogrodowych będą lepszym wyborem niż te produkowane z myślą o użytkowaniu wewnętrznym,
  • energooszczędności – a to dlatego, że bardzo często światło na tarasie świeci się całą noc, jest też włączane w celu odstraszenia włamywaczy pod nieobecność mieszkańców,
  • prostej obsłudze – może to być klasyczny przełącznik umieszczony w łatwo dostępnym miejscu, sterowanie pilotem lub czujnik ruchu.

Jakie mogą być źródła światła na tarasie?

Wybór jest ogromny, dlatego bez trudu znajdziesz idealne lampy do swojej aranżacji. Mogą to być lampiony drewniane w naturalnym kolorze lub pomalowane na biało – świetnie pasujące do wystroju rustykalnego, skandynawskiego czy prowansalskiego. Jeśli Twój taras urządzony jest w klimacie loftowym lub industrialnym, postaw na metalowe kinkiety lub pojedyncze żarówki perfekcyjnie wpisujące się w surowy minimalizm. Możesz też sięgnąć po taśmy LED, łańcuchy z kulami, reflektory lub modele stojące.

zadaszenie na taras 1a Jak zaplanować oświetlenie tarasu?

Jakie oświetlenie sprawdzi się na zadaszonym tarasie?

Jeśli wybrałeś zadaszenie tarasu z poliwęglanu lub szkła, zadbałeś o ochronę przed opadami i zyskałeś możliwość łatwego zamontowania oświetlenia – zamocujesz je bowiem w konstrukcji zabudowy, co daje Ci niemal nieograniczone pole do eksperymentowania z modelami lamp. Starannie dobrane dodatki powinny zapewniać optymalną jasność i emitować ciepłe światło, doskonałe podczas relaksu i wieczornych spotkań na tarasie. Nie musisz ograniczać się do jednego rozwiązania – wybierz główne źródło oświetlenia i dobierz do niego dekoracyjne produkty, a aranżacja zachwyci perfekcyjnym dopracowaniem i funkcjonalnością.

Zadaszenie i oświetlenie – sposób na wyjątkową atmosferę na tarasie

Jeśli chcesz korzystać z tej przestrzeni niezależnie od pogody, zadaszenie na taras będzie nieodzowne – ochroni Cię przed deszczem, może stanowić osłonę przeciwsłoneczną, zapewni przytulny klimat. Dobierając do niego odpowiednie oświetlenie, wykreujesz atmosferę sprzyjającą relaksowi, a także zadbasz o funkcjonalność – źródła światła pozwolą Ci spędzać czas na tarasie również po zmroku, co docenisz szczególnie podczas organizacji plenerowych przyjęć i spotkań ze znajomymi. Szukasz stylowej zabudowy szklanej i zadaszeń z wytrzymałych materiałów, takich jak poliwęglan? Zajrzyj do Greenhouse Service i sprawdź dostępne propozycje!

Rate this post