Jesień to odpowiedni czas na niezbędne porządki w szklarni i jej organizację. Naprawa i konserwacja wyposażenia, przygotowanie podłoża, wyrzucenie suchych liści i konserwacja to kwestie, które stanowią podstawę w przygotowaniu pomieszczenia przed kolejnym sezonem. Jeśli zastanawiasz się, jak odpowiednio zaplanować wszystkie prace oraz jak powinna zostać przygotowana szklarnia ogrodowa przed nadchodzącą zimą — poznaj nasze cenna wskazówki, które pozwolą Ci na sprawne przeprowadzenie wszystkich czynności.
Zorganizuj sprzątanie szklarni
Najważniejszą rzeczą w przygotowaniu szklarni przed kolejną wiosną jest sprzątanie. Nawet mała szklarnia domowa powinna zostać odpowiednio uprzątnięta. Duża wilgotność i wysoka temperatura w tego typu obiektach to ryzyko rozwoju grzybów i bakterii. Dlatego też tak bardzo istotne jest usunięcie upraw po okresie wegetacji i dezynfekcja szklarni. Do umycia blatów roboczych, ścian i chodników należy użyć preparatów zawierających fluorowodór lub bifluorek amonu. Proces czyszczenia powinien odbyć się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności, a osoba przeprowadzająca mycie musi posiadać rękawiczki i maskę ochronną. Bardzo ważną kwestią jest także mycie ścian zewnętrznych, które po całym sezonie mogą być pokryte nadmiarem kurzu i mchem, ograniczającym dostęp światła do wnętrza szklarni. Idealnym sposobem będzie wykorzystanie wody z dodatkiem mydła potasowego.
Sprawdź stan roślin
Jeśli w szklarni znajdują się okazy całoroczne lub mające wydłużony okres wegetacji — warto skontrolować ich stan. Przeglądanie liści i łodyg pozwoli na zaobserwowanie oznak chorób i szkodników, które mogą rozprzestrzenić się na pozostałe gatunki. W momencie zauważenia niepokojących objawów należy usunąć chore fragmenty roślin i zastosować odpowiednie preparaty. Nowoczesne szklarnie to również możliwość całorocznej pielęgnacji roślin i warzyw, które w okresie jesiennym powinny zostać przycięte. Ponadto wrzesień i wczesny październik to dobry czas na sadzenie i rozpoczęcie uprawy niektórych gatunków. Jednak do osiągnięcia plonów istotne jest zapewnienie sadzonkom odpowiednich warunków. Ciekawym rozwiązaniem jest system zasłon termoizolacyjnych, który mimo niekorzystnych warunków na zewnątrz pozwoli na utrzymanie odpowiedniej temperatury w szklarni ogrodowej.
Konserwacja szklarni z poliwęglanu
Nawet nowoczesna szklarnia ogrodowa z poliwęglanu wymaga przeglądu i konserwacji. Istotne jest zatem obejrzenie całej konstrukcji i ewentualne wyeliminowanie uszkodzeń mechanicznych i nieszczelności. Jest to kwestia niezbędna w momencie uprawy roślin nawet w okresie zimowym. Stabilność paneli poliwęglanowych również jest bardzo ważna. W sytuacji ich poluzowania należy uszczelnić konkretne elementy pianką montażową. Metalowe konstrukcje pokryte rdzą powinny zostać wyczyszczone i pokryte farbą antykorozyjną.
Przegląd instalacji i urządzeń
Mała szklarnia domowa posiadająca system nawadniania również powinna zostać odpowiednio przygotowana do okresu zimowego. Podstawą jest zakręcenie zaworów i usunięciu kompresorem resztek wody ze wszystkich elementów instalacji w celu wyeliminowania ryzyka zniszczeń spowodowanych gromadzącym się wewnątrz rur lodem. Istotne jest również zdemontowanie filtrów, sterownika i reduktora ciśnienia znajdującego się na zewnątrz szklarni. Jesienią warto również przeprowadzić kontrolę stanu urządzeń i narzędzi, takich jak rydle, łopatki, grabie i inne akcesoria ogrodnicze.
Przygotuj szklarnię przed nadejściem zimy
Odpowiednio wykonane jesienne porządki i prace konserwacyjne mają ogromne znaczenie w przyszłym sezonie. Właściwie przygotowana gleba i dezynfekcja ścian to niezbędne kwestia umożliwiające zdrowe i zadowalające plony. Jeśli szukasz sposobu na solidną i trwałą konstrukcję swojej szklarni — odwiedź stronę Green House Service. Sprawdź szczegóły naszej oferty i wybierz idealny model dopasowany do Twoich potrzeb. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w realizowaniu nowoczesnych projektów z poliwęglanu, które zachwycają swoją trwałością i odpornością na szkodliwe warunki atmosferyczne. Na naszej stronie znajdziesz przykładowe realizacje, które pomogą Ci w wyborze najlepszego rozwiązania.