szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Inwestycja w szklarnię to decyzja wymagająca przygotowania i edukacji. Zarówno osoby rozpoczynające przygodę z ekologiczną uprawą, jak i doświadczeni ogrodnicy powinni zadbać o odpowiedni czas i moment na budowę konstrukcji. Stabilne i trwałe szklarnie ogrodowe wymagają przygotowania fundamentów oraz wielu innych kwestii, które zapewnią ich bezproblemowe i długoletnie użytkowanie. Dowiedz się, jak właściwe rozpocząć inwestycje oraz jaka pora roku będzie najbardziej odpowiednia na postawienie szklarni.

Czas odpowiedni na inwestycję w szklarnię

Jeśli od lat zajmujesz się uprawą warzyw na świeżym powietrzu, a sam montaż szklarni stanowi ich kontynuację i poszerzenie możliwości hodowli — idealnym momentem na realizację projektu będzie wczesna zima. Wiosna i jesień to czas, w którym prace ogrodowe są nasilone. Uprawy znajdujące się na zewnątrz potrzebują więcej pielęgnacji. Budowa szklarni w tym okresie wymaga dodatkowego nakładu pracy, a jej powodzenie może przysporzyć wiele komplikacji. Data rozpoczęcia inwestycji i montaż szklarni z poliwęglanu bardzo często wyznaczany jest ze względu na wybrane rodzaje uprawianych wewnątrz niej roślin i ich okres wegetacji. Ważnym aspektem jest również dostępność materiałów, z których stworzona zostanie konstrukcja. Wielu producentów latem i zimą ma wyprzedaże, dlatego cena projektu w tym czasie może być korzystniejsza.

05 44 scaled Kiedy najlepiej postawić szklarnię z poliwęglanu?

Co należy uwzględnić przed budową szklarni?

Szklarnia ogrodowa z poliwęglanu i jej montaż wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim należy przemyśleć kwestię fundamentów. Dla osiągnięcia najlepszych efektów uprawy w szklarni bardzo ważna jest jej lokalizacja. Miejsce montażu nie może być zacienione, dlatego obiekt nie powinien znajdować się za północną ścianą budynku lub być otoczony drzewami. Natomiast jeśli decydujesz się na realizację projektu na działkach ROD — pamiętaj o wymogach dotyczących odległości od granicy. Najkorzystniejszą lokalizacją będzie ustawienie dłuższej osi w kierunku wschód-zachód, gwarantujące idealny dostęp do promieni słonecznych zarówno wiosną, jak i jesienią. Podczas wyboru miejsca istotne jest również unikanie zagłębień terenu, które mogą powodować obniżenie temperatury wewnątrz szklarni.

Kwestia fundamentów

Fundamenty odgrywają ważną rolę w kwestii żywotności szklarni. To dzięki nim konstrukcja jest bardziej stabilna i może przetrwać nienaruszona przez wiele lat. Ponadto dobrze przygotowane fundamenty gwarantują ochronę roślin przed zmarznięciem. Najbardziej popularnymi rozwiązaniami są:

  • fundamenty drewniane — cechują się łatwą obróbką, jednak ich trwałość zależy od właściwej impregnacji i przygotowania desek;
  • fundamenty betonowe — są gwarancją niezwykłej stabilności, jednak ich przygotowanie wymaga dużego nakładu pracy i czasu;
  • fundamenty kamienne lub ceglane — doceniane są przede wszystkim za estetyczny wygląd i trwałość;
  • metalowe kątowniki — to rodzaj fundamentów przeznaczony do zaawansowanej uprawy i szklarni o dużej przestrzeni;
  • gotowy fundament od producenta — najłatwiejsza i najpopularniejsza forma, niewymagająca dodatkowych nakładów pracy.

Dobór fundamentów zależy również od formy uprawy. Dla hodowli gruntowych dedykowane jest umieszczenie kotw, które pozwolą na przeniesienie szklarni w momencie wyjałowienia podłoża.
04 32 scaled Kiedy najlepiej postawić szklarnię z poliwęglanu?

Sezonowość roślin

Jeśli zależy Ci na wykorzystaniu sezonu i budowie szklarni, która posłuży jako przedłużenie okresu wegetacji — wybór czasu realizacji projektu powinien wziąć pod uwagę również sezonowość roślin. Zdecydowanie większość gatunków warzyw sadzona jest wczesną wiosną, a mikroklimat w szklarni pozwala na ich szybki wzrost. Samo postawienie konstrukcji nie oznacza zakończenia prac przygotowawczych. Bardzo ważne jest odpowiednia organizacja wnętrza i gleby, dlatego okres późnej jesieni lub wczesnej zimy to idealny czas na realizację projektu.

Postaw na inwestycję od Greenhouse service!

Nowoczesny i trwały poliwęglan to idealny materiał na szklarnie. Jeśli szukasz sprawdzonych projektów — odwiedź stronę Green House Service. Oferujemy stabilne konstrukcje, które pozwolą na bezproblemową hodowlę roślin, niezależnie od pory roku. Poznaj nasze przykładowe realizacje i wybierz idealny projekt dopasowany do swoich potrzeb.

Rate this post