szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Ochrona przed chłodem i wiatrem, sposób na poszerzenie domowej przestrzeni użytkowej, osłonięcie się przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów – zabudowa balkonu dla wielu osób stanowi kuszące rozwiązanie. Warto pamiętać, że są pewne ograniczenia, kiedy możemy wykonać taką pracę. Marzy Ci się np. szklana zabudowa balkonu w bloku? Zastanawiasz się, czy to w ogóle możliwe? Przeczytaj poniższy artykuł!

Mocny trend w architekturze – oszklony balkon

W blokach balkony mają szerokie zastosowanie. Jednym służą za małe ogrody, gdzie mogą hodować kwiaty lub nawet warzywa. Inni zaś traktują je jako strefę rekreacyjną lub spiżarkę. Najczęściej korzysta się z nich w okresie wiosennym i letnim. W innym czasie jest po prostu zbyt chłodno, aby na nich wypoczywać. Zabudowa balkonu nieco zmienia sytuację. Czyni z niego przedłużenie przylegającego do niego pomieszczenia. Dzięki przezroczystym ścianom z PCV czy ze szkła można nieco wyizolować termicznie tę przestrzeń. Rezultat? Np. znakomity mini ogród zimowy.

Z drugiej strony balkon, na którym powstała szklana zabudowa wygląda ciekawie i designersko. Doskonale wpisuje się np. w nowoczesną stylistykę budynku. Stąd też coraz więcej osób decyduje się na taką inwestycję. Pytanie – kiedy to w ogóle jest możliwe?

Szklana zabudowa balkonu w bloku

W budynkach wielorodzinnych zabudowa balkonu zapewnia szereg zalet. Wśród nich wystarczy wymienić m.in. wspomniane przedłużenie okresu, gdy korzysta się z niego rekreacyjnie. Poza tym świetnie np. wytłumia dźwięki z zewnątrz. Istnieje jednak pewne spore „ale”.

Będąc nawet właścicielem mieszkania, nie można samowolnie dokonać takiej inwestycji. Montaż takiej zabudowy ingeruje bowiem w wygląd elewacji. Dlatego potrzebna będzie opinia zarządcy budynku. Nim więc podejmie się decyzję o podjęciu inwestycji – należy zwrócić się do osoby lub organu odpowiedzialnego za zarządzanie budynkiem z oficjalnym wnioskiem o umożliwienie dokonania takiej instalacji.

Plus jest taki, że zazwyczaj w przypadku szklanych, przezroczystych zabudów, które nie mają dużego wpływu na wygląd całego budynku, pozwolenia wydawane są bez większego kłopotu. Pewne trudności zaczynają się, gdy obiekt stanowi zabytek lub konstrukcja przekracza pewne parametry.

Kiedy wymagane jest pozwolenie na zabudowę balkonu?

Jeśli zabudowa nie przekracza 3 metrów wysokości i zrobiono ją z lekkich materiałów, czyli np. aluminium i pleksi, nie będzie potrzebne zgłoszenie ani pozwolenie na budowę. Trzeba będzie jedynie uzyskać zgodę od organu zarządzającego budynkiem. W sytuacji, gdy wykonano ją ze szkła lub z PCV – masa poszczególnych elementów znacznie wzrasta. To zaś może istotnie wpływać na nośność balkonu.

W takich okolicznościach trzeba zgłosić projekt do odpowiedniego, miejskiego organu. Zwykle do wydziału architektury w danej gminie. Jako że jest to rozbudowa, potrzebne będzie pozwolenie na budowę, choć to „tylko” zabudowa balkonu. Trzeba będzie więc dostarczyć szereg innych informacji, w tym m.in.:

  • opis zmian, jakie będą wprowadzone z tą inwestycją,
  • data rozpoczęcia i zakończenia prac.

zabudowa balkonu w bloku 1a Marzysz o zabudowie balkonu w bloku? Sprawdź, kiedy to możliwe!

Wybór konstrukcji ma znaczenie

Wybór odpowiedniego projektu i konstrukcji jednak ma znaczenie nie tylko ze względów formalnych, ale i funkcjonalnych oraz estetycznych. Do wciąż często spotykanych rozwiązań należy zabudowa ramowa balkonu. Polega ona na wykorzystaniu pionowych profili aluminiowych. Przykręca się je do sufitu, a następnie albo do podłogi, albo do balustrady. Szklane lub wykonane z PCV ścianki montowane są na rolkach, dzięki czemu poruszają się one przesuwnie, pozwalając zaoszczędzić miejsce.

Coraz większą popularnością jednak cieszą się zabudowy balkonu bezramowe. W przeciwieństwie do poprzedniego rozwiązania nie ma tu pionowych ram, dzięki czemu nic nie ogranicza widoku. Ścianki ze szkła lub tworzywa poruszają się po osobnych torach. Tym samym taka konstrukcja mniej rzuca się w oczy, a tym samym – nie wpływa tak mocno na wygląd elewacji.

Odmień swój balkon z Greenhouse Service!

Decydując się na taką zabudowę, warto sięgnąć po usługi specjalistów. Greenhouse Service to zespół doświadczonych profesjonalistów. Zajmujemy się zarówno instalacją szklarni, jak i konstrukcji bezramowych. Zrealizowane przez nas projekty podejrzysz w galerii na stronie. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym, co możemy dla Ciebie zrobić – skontaktuj się z nami!

Rate this post