szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Kto z nas nie lubi wyjść na taras w piękny letni dzień, usiąść w fotelu i delektować się widokiem naszego zadbanego zielonego ogrodu? Problem pojawia się, kiedy dzień jest nieco mniej słoneczny, a pogoda bardziej kapryśna. Wówczas z pomocą mogą nam przyjść zadaszenia tarasu. Pojawia się jednak pytanie – czym zadaszyć taras? Postaramy się nieco ułatwić wybór.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać

Istnieje wiele sposobów zadaszenia tarasu. Od otwieranych markiz, poprzez pergole pokryte tkaniną do konstrukcji drewnianych, stalowych lub aluminiowych.

Wybierając rodzaj zadaszenia musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim nasłonecznienie tarasu w ciągu dnia. Jeżeli taras znajduje się od strony południowej, w ciągu dnia będzie mocno nasłoneczniony co oznacza, że konieczne będzie zastosowanie zacienienia, aby zmniejszyć temperaturę pod zadaszeniem. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem mogłaby być otwierana markiza. Należy brać jednak pod uwagę to, że markiza to rozwiązanie wyłącznie na słoneczne i bezwietrzne dni. Podczas deszczu i wiatru w większości przypadków producenci markiz zalecają jej zamknięcie w celu uniknięcia jej zniszczenia.

1 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu2 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu

 

Jeżeli taras będzie znajdował się po stronie mniej słonecznej, stosując zadaszenie trzeba się liczyć z tym, że ograniczymy dostęp światła do pomieszczenia co spowoduje konieczność doświetlania go w ciągu dnia. Wówczas dobrym pomysłem będzie montaż konstrukcji zadaszenia tarasu pokrytej szybą.

Kolejnym aspektem będzie możliwość korzystania przez cały rok. Zadaszenie stałe pokryte poliwęglanem lub szybą pozwoli nam pozostawić meble tarasowe czy grilla na zewnątrz również na okres zimowy. Zadaszenia ruchome pokryte tkaniną lub markizy zmuszą nas do zabezpieczenia mebli ogrodowych na okres zimowy, lub podczas opadów deszczu.

Konstrukcja zadaszenia tarasu

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje konstrukcji zadaszeń tarasów – drewniane, stalowe oraz aluminiowe.

Drewniane zadaszenie tarasu jest świetnym rozwiązaniem dla wielbicieli naturalnych materiałów. Rozwiązanie takie będzie jednak pasowało głównie do budynków urządzonych w stylu klasycznym lub do domków wiejskich. Wadą konstrukcji drewnianej jest konieczność jej stałej konserwacji i dbania o to, aby elementy drewniane nie uległy przegniciu. Ważne jest, aby elementy konstrukcyjne zbudowane były z drewna bardzo dobrze wysuszonego, co zapobiegnie późniejszemu pękaniu oraz pojawianiu się wycieków żywicy.

3 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu4 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu

 

Zadaszenie tarasu o konstrukcji stalowej jest stanowczo najcięższym rozwiązaniem. W tym przypadku również należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji elementów konstrukcyjnych.

Rozwiązaniem bardzo podobnym będzie aluminiowe zadaszenie tarasu, jednak konstrukcja będzie znacznie lżejsza, poza tym zadaszenie nie będzie wymagało późniejszej konserwacji.

5 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu6 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu

Rodzaje pokrycia

Jeżeli wybraliśmy już konstrukcję, musimy zastanowić się czym zostanie przykryta powierzchnia dachu. Drewnianą konstrukcję można z powodzeniem przykryć dachówką, blachodachówką lub po prostu zastosować zadaszenie w pełni drewniane. Jest to jednak rozwiązanie jedynie na tarasy bardzo nasłonecznione i należy liczyć się z tym, że pod zadaszeniem zawsze będzie cień.

7 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu8 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie szyby lub poliwęglanu bezbarwnego bądź mlecznego. Dla zadaszeń z wystawą południową lub południowo – zachodnią idealnym rozwiązaniem będzie poliwęglan bezbarwny lub mleczny. Poliwęglan bezbarwny przepuszcza ok 80% rozproszonych promieni świetlnych natomiast poliwęglan mleczny ok. 45%, dzięki czemu pomimo dobrze naświetlonego tarasu, wyraźnie obniża nagrzewanie powierzchni pod zadaszeniem, a to sprawia, że nie ma konieczności stosowania dodatkowego zacienienia w postaci markizy dachowej.

9 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu
poliwęglan bezbarwny
10 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu
poliwęglan mleczny

 

Inną opcją może być zastosowanie jako pokrycia dachu szyby bezpiecznej klejonej VSG 44.2 lub 55.2. Dla tarasów ustawionych od strony północnej będzie to idealnym rozwiązaniem, a dla tarasów nasłonecznionych koniecznym może okazać się zastosowanie markizy dachowej.

Dodatkowe wyposażenie

Każdy producent zadaszeń tarasów ma w swojej ofercie wiele dodatkowych akcesoriów od oświetlenia LED, poprzez systemy zacienienia z czujnikami słońca, wiatru i deszczu, po dodatkowe ściany lub drzwi przesuwne.

W systemach oferowanych przez naszą firmę klienci mają możliwość wyboru oświetlenia LED zamontowanego w belkach dachowych o mocy od 2W do 4,5W ze ściemniaczem lub sterowanego pilotem.
Oświetlenie takie tworzy niepowtarzalny klimat, umożliwia korzystanie z zadaszenia również późnym wieczorem oraz wygląda bardzo nowocześnie i estetycznie.

11 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu12 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu

 

W tarasach z wystawą południową zalecanym dodatkowym wyposażeniem są systemy cieniujące dostępne zarówno na dach, jak i ściany naszego zadaszenia. Kurtyny z silnikami Somfy sterowane bezprzewodowo, z możliwością podłączenia czujników słońca, wiatru oraz deszczu ułatwiają korzystanie z zadaszenia w upalne dni.

13 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu14 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu

 

15 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu16 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu

Jeżeli chcemy, aby nasze zadaszenie mogło być wykorzystywane przez cały rok, warto rozważyć zabudowę ścian za pomocą przeszkleń stałych lub szklanych drzwi przesuwnych w systemie bezramowym.

17 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu18 Najlepsze sposoby zadaszenia tarasu

Rate this post