szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

herbstzeitlose 2082768 640 300x200 Do czego potrzebna jest mi szklarnia?Zastawiałeś się do czego właściwie może przydać Ci się szklarnia? Jeśli tak, zapraszamy Cię do lektury dzisiejszego artykułu!

Kiedy mamy  w swoim ogródku szklarnię ogrodową, wykonaną  ze szkła, opartej na konstrukcji stalowej, drewnianej lub aluminiowej, możemy cieszyć się jej wieloma zaletami. Przede wszystkim pozwala ona na  posiadanie świeżych i zdrowych owoców i warzyw przez cały rok, bez martwienia się o ich skład –  my sami wybieramy rodzaj, gatunek i sposób, w jaki je sadzimy. Po drugie jest to świetne hobby. Po trzecie szklarnia to także swojego rodzaju ogród zimowy, w którym można z powodzeniem uprawiać rośliny egzotyczne i to nawet wtedy, kiedy nie sprzyja pogoda. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na nasze szklarnie.

Sposoby na szklarnie

Aby nasza szklarnia była użyteczna, a uprawianie w niej warzyw było prawdziwą przyjemnością, warto zwrócić uwagę na kilka sposobów jej wykonania.

Po pierwsze miejsce

Przede wszystkim musi to być dobrze oświetlona lokalizacja, najlepiej umieścić szklarnię ogrodową bądź oranżerię w osi północ – południe. Ponadto należy mieć na względzie to, by była ona zbudowana w miejscach suchych, gdzie nie ma ryzyka podmoknięcia, gdyż to wpłynęłoby negatywnie na uprawiane w niej warzywa i inne rośliny.

Po drugie materiał

Stal lub aluminium to zdecydowanie materiały najbardziej trwałe i wytrzymałe, nadają się  do budowy szklarni jak żadne inne. Z kolei drewniana konstrukcja świetnie komponuje się z krajobrazem ogrodu, ale powszechnie uchodzi a mniej trwałą. Jest też zdecydowanie mniej nowoczesna. Ogólnie jako profesjonaliści – nie polecamy.

Wybór podłoża

Podłoże musi być odpowiednio nawożone, nawodnione, jego dobór powinien być dopasowany do roślin, jakie zamierza się uprawiać. Ma to kardynalne znaczenie na późniejszą eksploatację naszej szklarni.

Rodzaj pokrycia

Najskuteczniejszym materiałem jest szkło polistyrenowe, zwane też bezpiecznym. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie np. szkła akrylowego, które jest wytrzymałe i bardzo elastyczne.

Reszta czyli wyposażenie

Warto zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie (np. kapilary), które pozwoli roślinom rosnąć szybko i zdrowo. Nie należy zapomnieć o  ogrzewaniu, jeśli zamierzamy uprawiać naprawdę orientalne owoce. Przydadzą się też półki oraz stoły, na których można dokonywać rozsady roślin.
Szklarnia ogrodowa jest niewątpliwie potrzebna w ogródku, ale nie ukrywajmy: prawdziwą przyjemnością jest posiadanie jej dla własnej satysfakcji, rozwoju hobby i swoich ogrodniczych pasji. Jeśli mamy choćby niewielkie zamiłowanie do uprawiania własnych kwiatów, roślin i warzyw, szklarnia będzie dla nas początkiem wspaniałej przygody.

Rate this post