szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Nowoczesna oranżeria ogrodowa to coraz częściej wybierane rozwiązanie, które pozwala na zorganizowanie miejsca idealnego do relaksu. Ten rodzaj pomieszczenia bardzo często wykorzystywany jest jako dodatkowy salon, jadalnia i miejsce idealne do rodzinnych spotkań. Jej funkcjonalne wnętrze potrafi stworzyć przyjazne warunki do hodowli wielu gatunków roślin, które odnajdą się doskonale również w pomieszczeniach bez ogrzewania. Sprawdź, jakie rodzaje kwiatów, palm i paproci odnajdą się najlepiej w Twojej oranżerii zimowej i dowiedz się, w jaki sposób zapewnić im właściwe warunki do wzrostu.

Całoroczna oranżeria – jakie rośliny wybrać?

Podczas wyboru roślin do oranżerii zimowej bardzo ważne są wymagania poszczególnych gatunków. Zapewnienie im właściwego nasłonecznienia jest kluczem udanej uprawy i gwarancją stworzenia zielonej przestrzeni. Dla ogrodów zimowych ustawionych w kierunku południowym z utrzymującą się temperaturą pokojową najlepsze będą gatunki ciepłolubne. Natomiast jeśli chodzi o szklarnie z poliwęglanu znajdujące się po stronie wschodniej lub zachodniej — idealne będą rośliny, które nie potrzebują stałej ilości słońca. Oprócz kwestii nasłonecznienia bardzo ważne jest także zapewnienie roślinom odpowiedniej temperatury w okresie zimowym, szczególnie dla gatunków ciepłolubnych oraz właściwa wentylacja, która zagwarantuje im zdrowy wzrost i piękny wygląd.

cieplolubne rosliny 1 Światłolubne rośliny do ogrodu zimowego

Rośliny światłolubne w oranżerii nieogrzewanej

Nie każdy posiadacz oranżerii ogrodowej decyduje się na jej dodatkowe ogrzewanie poza sezonem. Dlatego też wybór odpowiednich gatunków roślin jest bardzo istotny. W tego typu szklarni z dużym dostępem światła, gdzie temperatura wynosić będzie od 10 do 18 °C najlepiej odnajdą się rośliny, które w okresie zimowym przechodzą w spoczynek. Przykładem są:

  • kaktusy;
  • hibiskusy;
  • zaślany;
  • azalie indyjskie;
  • gardenie;
  • pachiry;
  • bugenwille.

Natomiast dla nieogrzewanych oranżerii ogrodowych, w których jesienią i zimą wpada znacznie mniej światła, doskonałym rozwiązaniem będą cissusy, bluszcze i kliwie.

Rośliny do oranżerii ogrzewanej zimą

Szklarnie z poliwęglanu pełniące funkcje ogrodu zimowego, wyposażone w dodatkowe ogrzewanie to nie tylko komfort dla domowników, ale również dla roślin. Jeśli w tego typu pomieszczeniu, znajdującym się po stronie południowej przez cały rok temperatura wynosi około 20ºC, wybór uprawianych roślin powinien być skierowany w stronę gatunków tropikalnych. Doskonałym przykładem będą bambusy, herbaty chińskie, fatsje, figowce beniamina, figowce pnące, ciepłolubne gatunki storczyków, męczennice, kalatee, szeflery, krotony, koleusy i zielistki. Natomiast jeśli ogrzewana oranżeria zimowa znajduje się po stronie wschodniej, lub zachodniej ,warto zdecydować się na gatunki, które wymagają mniejszej ilości słońca. Będą nimi filodendrony, paprocie, orliczki, bluszcze, anturium, skrzydłokwiaty, sępolie, difenbachia, maranta lub zamiokulkas.

oranzeria 1a Światłolubne rośliny do ogrodu zimowego

Jak pielęgnować światłolubne rośliny?

Odpowiednia pielęgnacja roślin w oranżerii ogrodowej jest bardzo ważna, ponieważ jak każde z uprawianych gatunków rośliny wymagają regularnego podlewania. Najlepszym momentem jest wczesny ranek lub wieczór, dzięki czemu można uniknąć poparzenia liści przez padające promienie słoneczne. Natomiast jeśli chodzi o samą częstotliwość podlewania — uzależniona jest ona od danego gatunku rośliny i jej wymagań oraz od temperatury panującej w szklarni. W pomieszczeniach nieogrzewanych zimą potrzeba częstszego podlewania jest znacznie mniejsza. Ponadto dla roślin doniczkowych i ich właściwego wzrostu bardzo ważne jest dodatkowe nawożenie, które powinno odbywać się regularnie. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na uprawę wyłącznie gatunków egzotycznych, bardzo ważna jest odpowiednia wilgotność (70-80%). Idealnym sposobem dla jej utrzymania jest zamontowanie systemu zraszania lub fontanny, która może pełnić również funkcję dekoracyjną.

Stwórz wyjątkowy ogród zimowy z nami

Jeśli zastanawiasz się nad stworzeniem pięknej i trwałej szklarni z poliwęglanu, która będzie pełnić funkcję ogrodu zimowego — odwiedź stronę Green House Service. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tworzeniu nowoczesnych i praktycznych konstrukcji. Na naszej stronie znajdziesz przykładowe realizacje i opis dostępnych rozwiązań.

Rate this post