test szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Czym jest poliwęglan komorowy

Płyty z poliwęglanu są jednym z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych w budownictwie ze względu na ich wysokie parametry optyczne, wytrzymałościowe i izolacyjne. Wykorzystuje się je np. do pokrycia ogrodów zimowych, zadaszeń, zabudowy balkonów, pokrycia szklarni ogrodowych itp. Płyty z poliwęglanu mogą mieć grubość od 4 – 40mm i zazwyczaj występują w trzech odcieniach: bezbarwnym, mlecznym oraz dymionym. W zależności od potrzeb możemy również wybrać ilość komór.

przekroje plyt poliweglowych Szklarnie z poliwęglanu – budowa, wady i zalety
Przekroje płyt poliwęglanowych

Budowa szklarni z poliwęglanu

Szklarnia pokryta poliwęglanem jest na pewno łatwiejsza i bezpieczniejsza do samodzielnego wykonania niż szklarnia pokryta szkłem. Oczywiście zawsze możemy zakupić szklarnię wraz z usługą montażu przez wyspecjalizowaną ekipę co na pewno oszczędzi nam nerwów i czasu. Jeśli jednak decydujemy się na samodzielny montaż po pierwsze powinniśmy wybrać rodzaj konstrukcji. Do wyboru mamy drewno, stal lub aluminium.

Najładniej z ogólnym wyglądem ogrodu komponuje się szklarnia wykonana z drewna, jednak wybierając tę opcję musimy pamiętać o regularnej konserwacji konstrukcji, tym bardziej, że wewnątrz szklarni panuje dość duża wilgotność co nie wpływa dobrze na drewno. Najlepszym wyborem jest oczywiście konstrukcja aluminiowa jednak musimy się tutaj liczyć z nieco wyższą ceną. Płyty poliwęglanowe są łatwe w obróbce – do cięcia najlepiej wykorzystać wyrzynarkę lub piłę tarczową.

Poliwęglan jest również materiałem dość giętkim szczególnie przy mniejszych grubościach, dzięki czemu możemy uzyskać nietypowy kształt ścian lub dachu. Przy płytach komorowych warto wykorzystać taśmy – na górze płyty taśmę zapobiegającą dostawaniu się wody do komór, na dole płyty taśmę paroprzepuszczalną ułatwiającą odprowadzenie wilgoci z wnętrza komór.

tasma nieprzepuszczalna 300x169 Szklarnie z poliwęglanu – budowa, wady i zalety
tasma paroprzepuszczalna 300x169 Szklarnie z poliwęglanu – budowa, wady i zalety

Płyty z poliwęglanu powinny być montowane stroną odporną na promieniowanie UV na zewnątrz. Jest to ważna informacja, gdyż większość producentów posiada w ofercie płyty, których tylko jedna strona jest odporna na promieniowanie UV, a zamontowanie płyty odwrotnie wiąże się z jej pożółknięciem i w efekcie zniszczeniem. Do przymocowania płyt najlepiej zastosować wkręty z uszczelkami. U producentów jest dostępnych wiele akcesoriów ułatwiających nam montaż np. profile łącznikowe, profile górne z uszczelkami itp.

Przedział cenowy szklarni z poliwęglanu

Poliwęglan jest jednym z droższych materiałów stosowanych do pokrycia szklarni. Ceny wśród firm oferujących gotowe produkty wahają się od 1000zł do nawet 10000zł za szklarnię o powierzchni ok. 6m². Pamiętajmy jednak, że przy wyborze szklarni nie warto kierować się ceną, a raczej ogólną jakością produktu i przekrojem profili.

Wady i zalety szklarni z poliwęglanu

Wady Zalety
Lekka konstrukcja pokryta poliwęglanem jest bardziej
narażona na zniszczenia podczas silnych wiatrów
Dzięki niewielkiej całkowitej wadze konstrukcji mamy
możliwość bezproblemowego montażu np. na drewnianym
tarasie lub na piętrze.
Z biegiem lat w komorach poliwęglanu mogą zbierać się
zanieczyszczenia co negatywnie wpływa na walory
estetyczne.
Poliwęglan znacznie zmniejsza szkodliwe działanie promieni
słonecznych na rośliny, a w przypadku zastosowania
poliwęglanu mlecznego możemy nawet uzyskać cień dla
roślin lubiących zacienione miejsca
Poliwęglan jest bardzo miękkim materiałem w związku z
czym jest narażony na zarysowania i zadrapania
Jest jednym z najtrwalszych materiałów do pokrycia szklarni
ogrodowej
Dość wysoka cena w porównaniu do szklarni pokrytych
szkłem
Łatwość obróbki płyt poliwęglanowych
Poliwęglan przyciąga kurz przez co szklarnia częściej wymaga
czyszczenia
Doskonałe właściwości termoizolacyjne

szklarnia euro maxi 1 300x192 Szklarnie z poliwęglanu – budowa, wady i zaletyszklarnia euro maxi 2 300x199 Szklarnie z poliwęglanu – budowa, wady i zalety

Zobacz Szklarnie Euro Maxi.

Link z montażu szklarni EURO PLUS pokrytej w całości poliwęglanem:

Opublikowany przez Greenhouse Service s.c. Niedziela, 12 listopada 2017

Link z montażu szklarni EURO SUPER, w której dach pokryty jest poliwęglanem mlecznym:

Opublikowany przez Greenhouse Service s.c. Sobota, 9 grudnia 2017

Rate this post