szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Czym jest poliwęglan komorowy

Płyty z poliwęglanu komorowego są jednym z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych w budownictwie ze względu na ich wysokie parametry optyczne, wytrzymałościowe i izolacyjne. Wykorzystuje się je np. do pokrycia ogrodów zimowych, zadaszeń, zabudowy balkonów, pokrycia szklarni ogrodowych itp. Płyty mogą mieć grubość od 4 do 40 mm i zazwyczaj występują w trzech odcieniach: bezbarwnym, mlecznym oraz dymionym. W zależności od potrzeb możemy również wybrać ilość komór. W firmie Greenhouse Service oferujemy nowoczesne szklarnie z poliwęglanu z montażem. Działamy również jako dystrybutor – opinie klientów i atrakcyjna cena, świadczonych przez nas usług potwierdzają, że warto nam zaufać!

przekroje plyt poliweglowych Budowa, wady i zalety szklarni poliwęglanowych
Przekroje płyt poliwęglanowych

 

Zastanawiasz się, jakie wady i zalety ma ten materiał oraz przede wszystkim, czy jest szkodliwy? Zdecydowanie nie – jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że materiał ten w całości ogranicza szkodliwość promieniowania słonecznego, można stwierdzić, że jest wręcz bezpieczny i sprzyja ekologicznej uprawie. Co równie istotne, niezależnie od tego, jak gruby będzie poliwęglan na szklarnie, w odróżnieniu od szkła pozostaje on praktycznie nietłukliwy, więc znika ryzyko pojawienia się uszkodzeń w wyniku zniszczenia jego struktury.

Niekiedy można się też spotkać z informacjami, jakoby materiał ten zawierał BPA (bisfenol A), czyli popularny składnik wykorzystywany do produkcji różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Rzeczywiście, związek ten można znaleźć w omawianym polimerze, jednak pozostaje on nieaktywny chemicznie, więc nie jest szkodliwy dla upraw, a tym samym pozostaje bez wpływu zdrowie osób, które spożywają pozyskaną z nich żywność. Można zatem zapomnieć o tej kwestii i zastanowić się nad tym, jaka grubość poliwęglanu komorowego na szklarnie będzie odpowiednia.

Budowa szklarni

Każda szklarnia pokryta poliwęglanem komorowym o odpowiedniej grubości jest na pewno łatwiejsza i bezpieczniejsza do samodzielnego wykonania niż szklarnia pokryta szkłem. Oczywiście zawsze możemy zakupić szklarnię wraz z usługą montażu przez wyspecjalizowaną ekipę – taką jak nasza firma Greenhouse Service, która jest również dystrybutorem instalowanych rozwiązań – co na pewno oszczędzi nam nerwów i czasu. Jeśli jednak decydujemy się na samodzielny montaż, po pierwsze powinniśmy wybrać rodzaj konstrukcji. Do wyboru mamy drewno, stal lub aluminium – z tych materiałów może powstać obiekt szklarniowy. Poznaj zalety oraz wady każdego z nich, a od tego sprawdź, jak grube powinno być tworzywo.

Najładniej z ogólnym wyglądem ogrodu komponuje się szklarnia wykonana z drewna, jednak wybierając tę opcję, musimy pamiętać o regularnej konserwacji konstrukcji, tym bardziej że wewnątrz szklarni panuje dość duża wilgotność, co nie wpływa dobrze na drewno. Najlepszym wyborem jest oczywiście konstrukcja aluminiowa, jednak musimy się tutaj liczyć z nieco wyższą ceną. Płyty poliwęglanowe są łatwe w obróbce – do cięcia najlepiej wykorzystać wyrzynarkę lub piłę tarczową.

Materiał ten ma swoje wady i zalety, ale na szklarnie nadaje się znakomicie. Jest dość giętki, szczególnie przy mniejszych grubościach, dzięki czemu możemy uzyskać nietypowy kształt ścian lub dachu. Przy płytach warto wykorzystać taśmy – na górze płyty taśmę zapobiegającą dostawaniu się wody do komór, na dole płyty taśmę paroprzepuszczalną ułatwiającą odprowadzenie wilgoci z wnętrza komór. Odpowiadając na pytanie jaki poliwęglan na szklarnie wybrać, należy się zastanowić m.in. nad grubością, jaką ma osiągać. Przyjmuje się, że powinna ona wynosić od 4 do 40 mm – dokładne wartości zależą od wielkości obiektu oraz indywidualnych wymagań klienta.

tasma nieprzepuszczalna 300x169 Budowa, wady i zalety szklarni poliwęglanowych
tasma paroprzepuszczalna 300x169 Budowa, wady i zalety szklarni poliwęglanowych

Płyty z poliwęglanu komorowego, z którego może powstać szklarnia, nie są szkodliwe i powinny być montowane, stroną odporną na promieniowanie UV na zewnątrz. Jest to ważna informacja, gdyż większość producentów posiada w ofercie płyty, których tylko jedna strona jest odporna na promieniowanie UV, a zamontowanie płyty odwrotnie wiąże się z jej pożółknięciem i w efekcie zniszczeniem. Do przymocowania płyt najlepiej zastosować wkręty z uszczelkami. U producentów i dystrybutorów jest dostępnych wiele akcesoriów ułatwiających nam montaż np. profile łącznikowe, profile górne z uszczelkami itp. Nasza firma Greenhouse Service oferuje je w różnych grubościach i sprzedaje w atrakcyjnych cenach.

Przedział cenowy

Dostępny u wielu dystrybutorów poliwęglan komorowy jest jednym z droższych materiałów stosowanych do pokrycia szklarni. Ceny wśród firm oferujących gotowe do montażu produkty wahają się od 1000zł do nawet 10000zł za szklarnię o powierzchni ok. 6m². Pamiętajmy jednak, że przy wyborze szklarni nie warto kierować się ceną, a raczej ogólną jakością produktu i przekrojem profili.

Wady i zalety szklarni poliwęglanowych

Wady Zalety
Lekka konstrukcja pokryta poliwęglanem jest bardziej
narażona na zniszczenia podczas silnych wiatrów
Dzięki niewielkiej całkowitej wadze konstrukcji mamy
możliwość bezproblemowego montażu np. na drewnianym
tarasie lub na piętrze.
Z biegiem lat w komorach mogą zbierać się
zanieczyszczenia co negatywnie wpływa na walory
estetyczne.
Materiał ten znacznie zmniejsza szkodliwe działanie promieni
słonecznych na rośliny, a w przypadku zastosowania
poliwęglanu mlecznego możemy nawet uzyskać cień dla
roślin lubiących zacienione miejsca
Poliwęglan jest bardzo miękkim materiałem w związku z
czym jest narażony na zarysowania i zadrapania
Jest jednym z najtrwalszych materiałów do pokrycia szklarni
ogrodowej
Dość wysoka cena w porównaniu do szklarni pokrytych
szkłem
Łatwość obróbki płyt
Poliwęglan przyciąga kurz przez co szklarnia częściej wymaga
czyszczenia
Doskonałe właściwości termoizolacyjne

szklarnia euro maxi 1 300x192 Budowa, wady i zalety szklarni poliwęglanowychszklarnia euro maxi 2 300x199 Budowa, wady i zalety szklarni poliwęglanowych

Zobacz Szklarnie Euro Maxi.

Link z montażu szklarni EURO PLUS pokrytej w całości poliwęglanem:
https://www.facebook.com/greenhouseservice/photos/pcb.1717921318241234/1717919184908114/?type=3&theater

Link z montażu szklarni EURO SUPER, w której dach pokryty jest poliwęglanem mlecznym:
https://www.facebook.com/greenhouseservice/photos/pcb.1745283788838320/1745278612172171/?type=3&theater

4.3/5 - (18 votes)