Marzec to czas, w którym z powodzeniem można wykonywać pierwsze prace przygotowujące do uprawy warzyw. Odpowiednie zorganizowanie szklarni, nawożenie gleby, a także rozplanowanie właściwego miejsca dla poszczególnych gatunków roślin jest bardzo ważne. Szklarnia ogrodowa to oczko w głowie dla wielbicieli ekologicznych upraw. Dobre zorganizowanie prac pozwoli na bezproblemowy wysiew i pielęgnację warzyw w okresie wzrostu. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o przygotowaniu szklarni wiosną oraz jakie prace są niezbędne.
Spis treści
- Przygotowanie szklarni wiosną to podstawa udanych zbiorów
- Prace, które warto wykonać w szklarni ogrodowej przed zasianiem warzyw
- Uporządkowanie wnętrza szklarni
- Nawożenie gleby
- Rozplanowanie miejsca wysiewu oraz zasadzenia
- Chcesz cieszyć się własnymi warzywami? Postaw na profesjonalnie wykonaną szklarnię ogrodową
Przygotowanie szklarni wiosną to podstawa udanych zbiorów
Szklarnia jest miejscem, gdzie wiosną spędzasz coraz więcej czasu. Wszystkie prace niezbędne do jej przygotowania stanowią wyzwanie i wymagają organizacji. Przede wszystkim na samym początku należy sprawdzić jej szczelność. Dokonanie oględzin po zimie jest bardzo ważne. Pamiętaj, że szklarnia ogrodowa stworzona z materiału, jakim jest poliwęglan to miejsce idealne do rozwoju wielu gatunków roślin. Jednak musisz liczyć się także z możliwością pojawienia się w jej pomieszczeniu bakterii, które powinny być usunięte podczas dezynfekcji. Wszystkie te czynności pozwolą na zapewnienie podstawowych warunków do zdrowej uprawy warzyw.
Prace, które warto wykonać w szklarni ogrodowej przed zasianiem warzyw
Nawet mała szklarnia domowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Podstawową rzeczą, jaką należy wykonać już w marcu, jest spulchnianie gleby do kilkunastu centymetrów. Kolejną bardzo ważną czynnością jest także równoległe przygotowanie rozsad, które w okresie kwietnia i maja trafią bezpośrednio do szklarni. Wysiew możesz zacząć także od roślin o niskich wymaganiach temperaturowych jak cebula, sałata, kapusta czy pietruszka. Ułatwi to wprowadzenie organizacji miejsca oraz zastosowanie tak zwanej „trójpolówki” w późniejszych etapach rozsadzania. Podczas wczesnej wysady można zastosować ocieplenie w formie włókniny, która podnosi temperaturę o około 3 stopnie Celsjusza. Bardzo ważną kwestią jest także wymiana gleby. Szczególnie jeśli szklarnia użytkowana jest do późnej jesieni. Wyrzucenie wierzchniej jej warstwy i ułożenie nowej pozwoli na uzyskanie lepszych plonów w sezonie.
Uporządkowanie wnętrza szklarni
Porządki we wnętrzu szklarni to również istotna czynność. Szczególnie jeśli znajdują się w niej doniczki, worki z glebą i inne akcesoria z poprzedniego sezonu. Odpowiednia organizacja przestrzeni ułatwi dezynfekcję oraz późniejsze rozplanowanie miejsca na rozsady. Podczas porządkowania należy także zgrabić pozostałe liście, łodygi i korzenie, które nie zostały usunięte jesienią.
Nawożenie gleby
Wiosenne prace w szklarni powinny obejmować także przygotowanie podłoża. Do odpowiedniego wzrostu warzyw i ich szybkiej wegetacji niezbędne jest właściwe nawożenie gleby. Nie tylko wymiana wierzchniej warstwy oraz spulchnienie jej do kilkunastu centymetrów ma spore znaczenie. Istotne jest także wykorzystanie naturalnego kompostu lub obornika. Szklarnia ogrodowa to miejsce skróconej wegetacji roślin, która wiąże się bezpośrednio z zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. W zależności od warzyw, jakie będą uprawiane, istotne jest zapewnienie im niezbędnych witamin i pierwiastków. Przykładowo pomidory wymagają dużej obecności boru, a właściwy wzrost ogórków uzależniony jest od ilości wapnia.
Rozplanowanie miejsca wysiewu oraz zasadzenia
Podczas wykonywania wszystkich niezbędnych prac wiosną bardzo ważne jest zaplanowanie rozsady i zorganizowanie miejsca pod poszczególne gatunki warzyw. Optymalne będzie wykorzystanie zalet tak zwanej „trójpolówki”, czyli zmiennego wysadzania. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia chorób i bakterii. Kluczem do wprowadzenia tej metody jest rotacja przedplonów i sadzonek z roku na rok. W zależności od warzyw, jakie będą uprawiane w szklarni, istotne jest zapewnienie im właściwego miejsca do wzrostu wliczającego ich maksymalne rozmiary podczas owocowania.
Chcesz cieszyć się własnymi warzywami? Postaw na profesjonalnie wykonaną szklarnię ogrodową
Przydomowa szklarnia ogrodowa to sprawdzony sposób na ekologiczną uprawę warzyw. Jeśli szukasz profesjonalnego i sprawdzonego rozwiązania, które umożliwi Ci bezproblemowe postawienie szklarni w ogrodzie — odwiedź stronę Green House Service. Oferujemy nowoczesne projekty z poliwęglanu, które są idealnym rozwiązaniem nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.