szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Wszyscy doskonale wiedzą, że kontakt z przyrodą i możliwość spędzenia czasu na łonie natury sprzyja dobremu nastrojowi i poprawia samopoczucie. Nic więc dziwnego, że nawet mieszkańcy miast chcą mieć chociaż namiastkę ogrodu na swoich tarasach, aby uprawiać rośliny i relaksować się wśród zieleni. Na szczęście nie trzeba wcale dysponować własną działką, wystarczy trochę miejsca na balkonie! Sprawdź, jak zabudowa szkłem pomoże Ci stworzyć na nim miejski ogród!

Urban gardening – sposób na więcej zieleni także w mieście

Ten trend ma na celu wprowadzenie nieco zieleni do szarych miejskich przestrzeni. Wykorzystuje się w nim każdą możliwość, aby przemycić rośliny i udekorować nimi parapety, balkony, tarasy czy ogródki przynależne parterowym mieszkaniom. Oczywiście warto mieć je także we wnętrzach – oczyszczają powietrze, wnoszą do aranżacji przytulny, ciepły klimat i stanowią niebanalną ozdobę pomieszczeń. Urban gardening zauważysz również w miejscach publicznych, gdzie coraz częściej spotkać można starannie zagospodarowane ogrody osiedlowe, kwietne łąki czy donice z krzewami. Stanowią one kontrast dla betonowej, zurbanizowanej przestrzeni i przełamują jej surowość.

Dlaczego warto stworzyć swój własny miejski ogród?

Aby korzystać z własnej zielonej oazy, warto zagospodarować choćby mały ogródek – i to niezależnie od tego, czy dysponujesz działką przynależną do mieszkania, czy masz balkon lub taras. Sadząc rośliny – nawet te w doniczkach – otoczysz się naturą i zyskasz możliwość spędzenia czasu wśród przyrody, co jest niezwykle relaksujące. Obserwacja kwiatów wypuszczających nowe pąki i kwitnących wiosną, uprawa ziół, warzyw i owoców – to bardzo kusząca perspektywa. Przyda się w tym celu mini szklarnia ogrodowa, która pozwoli Ci korzystać z plonów w każdych warunkach atmosferycznych. Podobnie zadziała zabudowa tarasu szkłem – ochroni rośliny przed niesprzyjającą pogodą i ułatwi ich rozwój.

%name Jak stworzyć mały miejski ogród?

Jak rozplanować miejski ogród na tarasie?

Aby cieszyć się bujnymi plonami i podziwiać rosnące rośliny, musisz starannie zagospodarować przeznaczoną dla nich przestrzeń. To możliwe, nawet jeśli masz do dyspozycji jedynie balkon! Pamiętaj o:

  • dostępie do światła słonecznego – idealnie, gdy możesz korzystać z ekspozycji wschodniej lub południowej, wtedy bowiem słońce grzeje efektywnie. Pomogą podwyższone grządki, które urządzisz w skrzynkach. Ich atutem będzie też to, że do pielęgnacji roślin i ich podlewania nie będzie trzeba się schylać. Koniecznie zwróć jednak uwagę na dopuszczalne obciążenie balkonu,
  • ochronie przed wiatrem i deszczem – z pewnością nie chcesz, żeby Twoje uprawy zostały zniszczone przez wichurę czy ulewę. Świetnym pomysłem jest zadaszenie na taras i jego zabudowa szkłem. Takie rozwiązanie ułatwi Ci też oświetlenie tej przestrzeni, jej ogrzanie i umożliwi relaks po zmroku, niezależnie od pogody,
  • stosowaniu regałów balkonowych i wiszących doniczek – dzięki temu wykorzystasz dostępny metraż, nawet jeśli jest on niewielki i nie zagracisz powierzchni balkonu, po której da się nadal swobodnie przemieszczać.

Jak stworzyć miejski ogród w mini szklarni?

Jeżeli dysponujesz chociażby małą działką – a takie są niejednokrotnie przynależne do mieszkań na nowych osiedlach nawet w centrum miast – świetnym pomysłem będzie mini szklarnia ogrodowa. Pomoże Ci ona stworzyć odpowiednie warunki do uprawy warzyw i owoców. Będziesz cieszyć się własnymi plonami! Pamiętaj, że konstrukcja powinna być odporna na uszkodzenia mechaniczne, solidna i niepodatna na działanie nawet skrajnych czynników atmosferycznych. Staranne łączenie poszczególnych elementów i wykonanie z wysokiej jakości materiałów – to podstawa, abyś miał pewność, że Twoja szklarnia przetrwa wiele lat. Zadbaj o dostęp promieni słonecznych, izolację podłoża i zabezpieczenie przed szkodnikami, a Twoje plony będą imponujące.

Taras i ogród – Twoje strefy wypoczynku

Jeśli chcesz korzystać ze swobodnego kontaktu z naturą nawet w mieście, zadbaj o zagospodarowanie tarasu lub ogrodu – mini szklarnia, zabudowa szkłem i zadaszenie balkonu to skuteczny sposób na odrobinę zieleni w miejskiej przestrzeni. Zajrzyj do Greenhouse Service i sprawdź, jakie rozwiązania proponujemy. Z nami stworzysz własną strefę wypoczynku, która umili Ci codzienny relaks i umożliwi uprawę ulubionych roślin.

Rate this post