szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Choć zima nie sprzyja hodowli niektórych egzotycznych roślin, to istnieje pewien sposób, by nawet w czasie tej chłodniejszej pory roku cieszyć się ich urokiem i zadbać o to, by zimowały w prawidłowy sposób. Dzięki rozwiązaniu, jakim jest ogród zimowy, możesz zapewnić idealne warunki gatunkom wymagającym stosownego klimatu na czas uśpienia, gdy na zewnątrz temperatury spadają poniżej 0° Celsjusza. Ponadto to rewelacyjny pomysł, by ogrzać się wśród zieleni, a jednocześnie podziwiać ośnieżoną przyrodę. Jednak jak zaplanować to miejsce? Jaki metraż powinna mieć taka zabudowa? Przekonaj się o tym! Zachęcamy do lektury!

Dobierz metraż ogrodu do jego przeznaczenia

Planując ogród zimowy, należy wziąć pod uwagę ilość dostępnego miejsca oraz – a nawet przede wszystkim, jego przeznaczenie. W końcu to nie tylko powierzchnia, gdzie można hodować liczne egzotyczne rośliny. Często do oranżerii przenosi się też te gatunki, które w cieplejsze dni przebywają na zewnątrz, ale źle znoszą niższe temperatury. Ponadto – to również strefa relaksu! Jak jeszcze można ją wykorzystać?

ogrod zimowy 1 Optymalna wielkość ogrodu zimowego

Dodatkowe pomieszczenie w domu

Warto zaznaczyć, że zabudowa tarasu lub osobny ogród zimowy to kolejna przestrzeń do zagospodarowania. W tym miejscu można m.in. przechowywać rzeczy stojące zwykle np. na tarasie, więc meble ogrodowe i szereg innych elementów wyposażenia. To tylko jeden z powodów, dlaczego opłaca się postawić na duży wariant.

Kolejna kwestia to ogrzewanie. Zasadniczo – im większe pomieszczenie, tym bardziej energooszczędne. Niewielkie zabudowy szybciej się nagrzewają, ale też błyskawicznie się wychładzają. To oznacza większy wydatek na ogrzewanie i ryzyko zachwiania warunków klimatycznych, co w przypadku kwiatów, które są na nie wrażliwe, jest wysoce niewskazane.

Minimalna powierzchnia takiego pomieszczenia powinna wynosić około 10 m2. To dość miejsca, by zmieścić meble i wiele różnych okazów roślin. W praktyce sporo osób decyduje się na budowę ogrodu zimowego o wielkości do 35 m2. Dlaczego akurat do tej granicy? Wynika to z faktu, że większa zabudowa tarasu w świetle przepisów prawa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. W sytuacji, gdy nie przekracza ona tego metrażu, wystarczy samo zgłoszenie do odpowiedniego urzędu.

Zimowy taras do relaksu

Kontakt z naturą, zwłaszcza zimą, koi nerwy i pomaga się zrelaksować. Dlatego sporo właścicieli domów, jeśli nie na osobne ogrody, decyduje się przynajmniej na zadaszenia tarasów. Wykonane z poliwęglanu dobrze izolują ciepło, a jednocześnie charakteryzują się wysoką odpornością na oddziaływanie czynników mechanicznych i wpływ niskich temperatur. W praktyce takie transparentne dachy najczęściej łączy się w całość w nowoczesne szklarnie, stanowiące w chłodniejsze dni również doskonałą przestrzeń rekreacyjną.

Można w nich ustawić meble ogrodowe, ale nie tylko! Wiele osób decyduje się na zamontowanie szeregu innych udogodnień. Zarówno w ramach zadaszenia tarasów, jak i w ogrodach zimowych można postawić m.in. na wanny z hydromasażem, w tym duże jacuzzi dla kilku osób. Dzięki temu zyskuje się rewelacyjną przestrzeń na przyjęcie gości lub po prostu – wypoczęcie po dniu pracy.

zadaszenia tarasow 1a Optymalna wielkość ogrodu zimowego

Strefa dla wymagających roślin

Warto pamiętać, że nowoczesne szklarnie to także – albo i dla wielu przede wszystkim – idealne miejsce na zimowanie roślin. Dotyczy to głównie gatunków egzotycznych, nieprzywykłych do niższych temperatur. Chodzi zarówno o rośliny normalnie bytujące na dworze, jak i te trzymane w domu, wymagające stosownego klimatu na czas spoczynku. Zadaszenia tarasów wraz ze stosowną zabudową ścian stanowią świetne rozwiązanie dla każdego amatora różnych upraw. Dodajmy, że to również świetna metoda na całoroczną hodowlę niektórych warzyw!

Postaw na usługi Greenhouse Service i zyskaj zimowy ogród!

Stworzenie dodatkowej przestrzeni, w której można się zrelaksować blisko natury zimą lub gdzie rośliny mogą spokojnie przejść w stan spoczynku, gdy temperatury spadają poniżej 5° C, wymaga odpowiednich rozwiązań. Najlepsze zapewni tylko doświadczony dostawca, mający za sobą budowę już wielu nowoczesnych szklarni czy zadaszeń ogrodowych. Greenhouse Service chętnie podejmie się wykonania takiej inwestycji. Zgłoś się do nas, a dobierzemy wspólnie odpowiednią zabudowę dla Ciebie!

Rate this post