tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

34 3 Zabudowa balkonu

Praktyczna zabudowa balkonu

Piękny, ukwiecony po brzegi balkon to marzenie większości z nas. To niekwestionowany atrybut każdego mieszkania i przestrzeń całodziennego relaksu. Świetnie smakuje tu poranna kawa i popołudniowa herbata, a nawet śniadanie, obiad czy przekąska. Rewelacyjnie czyta się tu gazety i książki, a błoga pięciominutowa drzemka na wygodnym wiklinowym fotelu albo leżaku to kwintesencja czystej przyjemności! Tworząc przestrzeń balkonową, nierzadko rozważamy patent, jakim jest jego zabudowa. Aby uczynić to miejsce jak najbardziej komfortowym i intymnym, warto zadbać o częściową lub pełną zabudowę balkonu – w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań. To bardzo praktyczne rozwiązanie umożliwia odcięcie się od świata i ochronę przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.

Zabudowa balkonu – co to jest?

Zabudowa balkonu to nic innego jak forma odgrodzenia balkonu od reszty dzięki wykorzystaniu przede wszystkich dwóch typów systemów:

  • aluminiowych;
  • wykonanych z rozsuwanych okien.

To pierwsze rozwiązanie jest najprostsze oraz najtańsze, ale to drugie prezentuje się bardziej elegancko i umożliwia niezwykle efektowną zabudowę balkonową dzięki wdrożeniu okien od postawy balkonu do samej góry.

Pakiet korzyści z pełnej zabudowy balkonu

To kreatywne rozwiązanie gwarantuje osiągnięcie wymiernych korzyści. Przede wszystkim pełna  zabudowa balkonu oznacza dodatkową powierzchnię użytkową mieszkania, apartamentu czy lokalu usługowego, np. budynku hotelowego. Nie umniejsza to faktu, że balkon nadal pozostaje doskonałym miejscem wypoczynku, ale cichym, bezpiecznym i odgrodzonym od ciekawskiego wzroku przechodniów czy sąsiadów z naprzeciwka. Pełną, najczęściej szklaną zabudowę balkonu można potraktować jako świetne zabezpieczenie przed hałasem, wiatrem, deszczem i śniegiem. To idealne rozwiązanie, którzy mają małe mieszkanie i oczekują od niego pełnej funkcjonalności, a od balkonu wolą praktyczny taras. Ponadto dodatkowymi korzyściami tej formy zabudowy są również:

  • zabezpieczenie się przed włamaniem,
  • docieplenie mieszkania w chłodnym okresie jesienno-zimowym, ponieważ dzięki szklanej barierze do środka dostaje się mniej zimna. Zabudowa balkonu w dużej mierze pozwala na znaczne oszczędności w sezonie grzewczym;
  • zwiększenie bezpieczeństwa domowników podczas codziennej eksploatacji balkonu – zwłaszcza wtedy, kiedy w rodzinie znajdują się małe dzieci ciekawe świata…

Zalety zabudowy balkonu

Patrząc od strony praktycznej, zabudowę balkonową należy potraktować jako korzystną inwestycję. Do jej zalet należy bezproblemowy montaż, który można określić jako jednodniowy, błyskawiczny,  nieuciążliwy i łatwy do samodzielnego wdrożenia. Jego atutem jest to, że nie wymaga spawania i murowania, a z drugiej strony istnieje możliwość łatwego demontażu instalacji i zdjęcia okien, np. w celu ich umycia. Zabudowa balkonu jest naprawdę bardzo łatwa w utrzymaniu, ponieważ nie wymaga specjalnej konserwacji, a jej pielęgnacja nie przysparza większych kłopotów – bardzo łatwo się ją czyści. Cała konstrukcja przy zastosowaniu najwyższej jakości materiałów jest bezawaryjne, lekka i bezpieczna w codziennym użytkowaniu.