szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

34 3 Zabudowa balkonu

Praktyczna zabudowa balkonu

Piękny, ukwiecony po brzegi balkon to marzenie większości z nas. To niekwestionowany atrybut każdego domu jednorodzinnego, mieszkania i przestrzeń całodziennego relaksu. Świetnie smakuje tu poranna kawa i popołudniowa herbata, a nawet śniadanie, obiad czy przekąska. Rewelacyjnie czyta się tu gazety i książki, a błoga pięciominutowa drzemka na wygodnym wiklinowym fotelu albo leżaku to kwintesencja czystej przyjemności! Tworząc przestrzeń balkonową, nierzadko rozważamy patent, jakim jest jego zabudowa. Aby uczynić to miejsce jak najbardziej komfortowym i intymnym, warto zadbać o częściowe lub pełne zabudowanie balkonu – w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań. To bardzo praktyczne rozwiązanie umożliwia odcięcie się od świata i ochronę przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.

Zabudowa balkonu – co to jest?

Zabudowa balkonu to nic innego jak forma jego odgrodzenia od reszty dzięki wykorzystaniu przede wszystkim dwóch typów systemów:

  • aluminiowych;
  • wykonanych z rozsuwanych okien.

To pierwsze rozwiązanie jest najprostsze oraz najtańsze, ale to drugie prezentuje się bardziej elegancko i umożliwia niezwykle efektowną szklaną zabudowę balkonową dzięki wdrożeniu okien od postawy balkonu do samej góry.

Pakiet korzyści z pełnej zabudowy balkonu

To kreatywne rozwiązanie gwarantuje osiągnięcie wymiernych korzyści. Przede wszystkim pełna zabudowa balkonu oznacza dodatkową powierzchnię użytkową mieszkania, apartamentu czy lokalu usługowego, np. budynku hotelowego. Nie umniejsza to faktu, że balkon nadal pozostaje doskonałym miejscem wypoczynku, ale cichym, bezpiecznym i odgrodzonym od ciekawskiego wzroku przechodniów czy sąsiadów z naprzeciwka. Pełną, najczęściej szklaną zabudowę balkonu można potraktować jako świetne zabezpieczenie przed hałasem, wiatrem, deszczem i śniegiem. To idealne rozwiązanie dla osób, które mają małe mieszkanie i oczekują od niego pełnej funkcjonalności, a od balkonu wolą praktyczny taras. Ponadto dodatkowymi korzyściami tej formy oszklenia są również:

  • zabezpieczenie się przed włamaniem,
  • docieplenie mieszkania w chłodnym okresie jesienno-zimowym, ponieważ dzięki szklanej barierze do środka dostaje się mniej zimna. Odgrodzenie balkonu w dużej mierze pozwala na znaczne oszczędności w sezonie grzewczym;
  • zwiększenie bezpieczeństwa domowników podczas codziennej eksploatacji balkonu – zwłaszcza wtedy, kiedy w rodzinie znajdują się małe dzieci ciekawe świata…

Zalety zabudowy balkonu

Patrząc od strony praktycznej, szklana zabudowa balkonowa to w pełni korzystna inwestycja. Do jej zalet należy bezproblemowy montaż, który można określić jako jednodniowy, błyskawiczny, nieuciążliwy i łatwy do samodzielnego wdrożenia. Jego atutem jest to, że nie wymaga spawania i murowania, a z drugiej strony istnieje możliwość łatwego demontażu instalacji i zdjęcia okien, np. w celu ich umycia. Oszklenie balkonu jest naprawdę bardzo łatwe w utrzymaniu, ponieważ nie wymaga specjalnej konserwacji, a jego pielęgnacja nie przysparza większych kłopotów – bardzo łatwo się ją czyści. Cała konstrukcja przy zastosowaniu najwyższej jakości materiałów jest bezawaryjne, lekka i bezpieczna w codziennym użytkowaniu.

Zadaszenie balkonu w domu jednorodzinnym

Choć rozwiązania tego typu wciąż cieszą się największą popularnością wśród właścicieli mieszkań, to równie dobrze spiszą się w domu jednorodzinnym. Balkony o większej powierzchni, zyskując tego typu zadaszenie, tworzą wyjątkową przestrzeń wypoczynkową, będącą przedłużeniem pomieszczenia, z którego wychodzą na nie drzwi. Tego typu oszklenie znakomicie też komponuje się z wyglądem elewacji danego budynku, niezależnie od tego, w jakim stylu jest utrzymana. Stanowi to więc znakomite rozwiązanie dla wszystkich osób, którzy chcą w spokoju wypoczywać na balkonie, nie przejmując się przy tym niepogodą.

Taka zabudowa to również znakomity sposób na stworzenie mniejszej lub większej szklarni, gdzie bez przeszkód można uprawiać kwiaty, a także inne, mniejsze rośliny. Szklana konstrukcja z zadaszeniem znakomicie akumuluje ciepło, tak z zewnątrz, jak i od domu. Szklarnia to przede wszystkim znakomita metoda na stworzenie ogrodu zimowego, w którym nawet w chłodniejsze dni znajdzie się chwilę wytchnienia wśród zieleni roślinności.

Odgrodzenie balkonu

Nie sposób nie docenić licznych korzyści, jakie płyną z odgrodzenia balkonu. Oszklenie nie powoduje optycznego ani fizycznego zmniejszenia przestrzeni. Zamiast tego daje idealne miejsce na wypoczynek, chroni prywatność domowników oraz zabezpiecza ich podczas korzystania z balkonu. Natomiast stworzona w ten sposób szklarnia może stać się źródłem świeżych, wczesnowiosennych warzyw lub po prostu – być pięknym ogrodem zimowym.

Jeśli interesuje Państwa tego typu szklana zabudowa na balkon, zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami. Mamy wieloletnie doświadczenie w instalacji i serwisowaniu takich zadaszeń. Korzystamy wyłącznie z systemów renomowanych producentów, charakteryzujących się wysoką trwałością i nie mniejszą estetyką. Oszklenie więc jest nie tylko funkcjonalne, odporne na różne negatywne czynniki, ale przede wszystkim staje się oryginalną ozdobą domu jednorodzinnego czy mieszkania.