Warunki atmosferyczne stanowią jeden z kluczowych czynników decydujących o powodzeniu upraw. Niskie temperatury, pokrywa śnieżna i brak słońca sprawiają, że plonów nie zbiera się w okresie zimowym. Na szczęście istnieje sposób, by hodować ulubione warzywa i owoce przez cały rok. Rozwiązaniem są nowoczesne szklarnie z poliwęglanu, które zapewniają odpowiednie warunki do wzrostu roślin nawet zimą. Wystarczy jedynie zadbać o dostosowanie ogrzewania, oświetlenia i poziomu wilgotności. Podpowiadamy, jak założyć i jak zadbać o zimowy ogród! Przeczytaj!
Przygotuj zimowy ogród do uprawy warzyw
Historia zimowych ogrodów sięga XVI wieku. Początkowo były to głównie szklarnie przyklasztorne, w których hodowano rozmaite zioła. Następnie zaczęto je wznosić przy uniwersytetach i ogrodach botanicznych w celu zapewnienia optymalnych warunków do rozwoju egzotycznych roślin. Obecnie obserwuje się trend wzrostu popularności ogrodów zimowych zwłaszcza w umiarkowanym klimacie. Największą ich zaletą jest fakt, że można w nich uprawiać warzywa i owoce przez cały rok.
Wiele osób decyduje się na zaaranżowanie ogrodu zimowego już na etapie budowy domu. Jeśli jednak budynek został już wzniesiony, warto pomyśleć o skorzystaniu z gotowej konstrukcji. Przyjmuje się, że szklarnia domowa powinna mieć minimum trzy metry długości oraz dwa metry szerokości. Warto też zwrócić uwagę na jej lokalizację. Zgodnie z prawem, musi znajdować się trzy-cztery metry od granicy działki. By zapewnić roślinom najlepszy poziom nasłonecznienia, zaleca się umieszczenie ogrodu od strony południowej.
Zadbaj o termoizolację i wentylację
Zaprojektowanie konstrukcji i zastanowienie się nad jej umiejscowieniem to nie wszystko. Bardzo ważne jest także zabezpieczenie ogrodu przed utratą ciepła. Pod tym względem najlepiej sprawdzi się szklarnia ogrodowa z poliwęglanu. Płyty wykonane z tego materiału odznaczają się lepszą izolacyjnością termiczną w porównaniu do standardowego szkła czy folii. Zaletą tego surowca jest też wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Nie bez znaczenia jest także wentylacja. Prawidłowa wymiana powietrza wspomaga usuwanie dwutlenku węgla oraz daje możliwość regulowania poziomu wilgotności. W tym celu można zastosować wywietrzniki boczne i dachowe.
Ogrzewanie zimowego ogrodu
Kolejną istotną kwestią, którą trzeba uwzględnić podczas tworzenia zimowego ogrodu, jest ogrzewanie. Nowoczesne szklarnie wykonywane przy użyciu płyt poliwęglanowych dają możliwość zamontowania ogrzewania podłogowego lub konwekcyjnego. Odpowiednio dobrany system pozwoli na precyzyjne sterowanie temperaturą we wnętrzu. W całorocznym ogrodzie dobrze sprawdzą się też promienniki podczerwieni, które zapewnią roślinom ciepło. Tego typu urządzenia działają przy wykorzystaniu promieniowania podczerwonego, które jest nieszkodliwe dla człowieka i środowiska.
Jakie warzywa można hodować zimą?
Ogród zimowy może służyć zarówno do uprawy roślin doniczkowych, jak i do hodowli warzyw i owoców. W takim miejscu idealnie odnajdą się zwłaszcza gatunki ciepło i światłolubne takie jak dracena, figowiec, sansewieria gwinejska czy bromelia. Jeśli chodzi o warzywa, najprostsze do uprawy w okresie zimowym są:
- brukselki,
- ziemniaki,
- cebula,
- jarmuż,
- dynia,
- kapusta.
Ponadto zimą można spróbować uprawiać marchewkę, rzodkiewkę, rukolę oraz roszponkę. Wybierając konkretne jarzyny, warto zwrócić uwagę na ich potrzeby, czyli na odpowiednią ilość światła, wilgotność powietrza itp. Warto też pamiętać, że woda do podlewania roślin powinna mieć taką samą temperaturę, jaka panuje w szklarni.
Ciesz się własną hodowlą warzyw zimą
Dobrze zaaranżowana szklarnia domowa z poliwęglanu może stanowić idealne miejsce do całorocznej uprawy roślin. Jeśli planujesz zaprojektowanie zimowego ogrodu i szukasz sprawdzonych, trwałych rozwiązań, zachęcamy do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez Greenhouse Service. Na naszej stronie znajdziesz przykładowe realizacje oraz szczegółowy opis wykorzystywanych materiałów. Razem z nami stworzysz opłacalną inwestycję, która umożliwi Ci hodowlę warzyw w okresie zimowym. Przekonaj się już dziś!