szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Niegdyś oranżeria ogrodowa stanowiła niezwykle popularne rozwiązanie służące do uprawy egzotycznych roślin oraz do organizacji spotkań towarzyskich. Obecnie przydomowe ogrody zimowe na nowo wracają do łask. Dużym przełomem w ich budowaniu okazało pojawienie się lekkich i trwałych materiałów pozwalających na tworzenie estetycznych oraz wytrzymałych konstrukcji. Jeśli zastanawiasz się nad uatrakcyjnieniem bryły domu, zachęcamy do przeczytania poniższego wpisu. Dowiesz się z niego, ile może kosztować Cię postawienie oranżerii oraz jak zaplanować jej budowę. Zaczynamy!

Plusy posiadania ogrodu zimowego

Pierwsze oranżerie ogrodowe miały za zadanie ochronę roślin przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. Bardzo szybko jednak stały się miejscem relaksu, a także przyjmowania gości. Taki ogród to świetna alternatywa dla salonu, jadalni czy bawialni. Daje możliwość powiększenia powierzchni użytkowej budynku, co wydaje się szczególnie atrakcyjne w przypadku obiektów o niedużym metrażu. Pomimo że jest usytuowany poza jego obrębem, można w nim znaleźć schronienie przed deszczem, śniegiem, mrozem. Oranżeria ogrodowa uzupełniona o komfortowe meble może stać się idealną przestrzenią do wypoczynku przez cały rok. Coraz więcej osób wykorzystuje ją też jako miejsce do oddawania się swojej pasji – fotografowaniu, ćwiczeniu jogi, majsterkowaniu, szydełkowaniu itp.

ogrod zimowy 2 Koszt i projekt ogrodu zimowego: wszystko, co powinieneś wiedzieć

Koszty budowy całorocznego ogrodu

By cieszyć się trwałą i funkcjonalną zabudową, należy w pierwszej kolejności przygotować projekt oranżerii ogrodowej. Od niego będzie zależeć powodzenie całej inwestycji, dlatego warto podejść do tego zadania z maksymalnym zaangażowaniem. Ważną jego częścią jest ustalenie miejsca, w którym zostanie postawiona konstrukcja. Wiele osób decyduje się na ogród zimowy tuż przy domu. W takiej sytuacji szkielet szklarni dostawia się do jednej ze ścian budynku. Istnieje jednak też możliwość stworzenia oranżerii na balkonie, tarasie lub na dachu. Ciekawą opcję stanowi też ogród zimowy w postaci wolnostojącego pawilonu. Wszystko zależy od pomysłu, a także od środków, które zamierzasz przeznaczyć na inwestycję.

Materiały i budowa

Gdy projekt oranżerii ogrodowej będzie już gotowy, można przystąpić do wykonania kosztorysu szacunkowego. W tej kwestii wiele zależy od wielkości konstrukcji oraz od wybranych materiałów. Jeszcze niedawno do najczęściej wykorzystywanych surowców do budowy przydomowego ogrodu zimowego należało szkło i drewno. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się poliwęglan. To światłoprzepuszczalne tworzywo charakteryzuje się znacznie większą odpornością na rozbicie czy pęknięcie niż zwykłe szkło. Co więcej, jest też odporne na działanie zmiennych temperatur i zatrzymuje ciepło we wnętrzu szklarni. Przed przystąpieniem do budowy, należy również zwrócić uwagę na kwestie formalne. Mała oranżeria ogrodowa, której wielkość nie przekracza 35 m², nie wymaga pozwolenia. Zamiar postawienia większego budynku trzeba zgłosić we właściwym starostwie. Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie wniesie sprzeciwu, można rozpocząć prace.

projekt ogrod zimowy 2a Koszt i projekt ogrodu zimowego: wszystko, co powinieneś wiedzieć

Projekt i etapy budowy ogrodu zimowego

Samodzielna realizacja projektu oranżerii ogrodowej nie należy do prostych zadań. Jeśli konstrukcja ma być zlokalizowana na balkonie lub tarasie, wówczas nie są potrzebne fundamenty. Są one natomiast niezbędne w przypadku wolnostojącego pawilonu. Fundament musi być solidny, dlatego warto zadbać o wysoką jakość jego wykonania. Po postawieniu konstrukcji nie należy też zapomnieć o takich kwestiach jak wentylacja, termoizolacja, ogrzewanie. Nie bez znaczenia jest też oświetlenie. Jest ono potrzebne, zwłaszcza kiedy zamierzamy korzystać z dobudowanego pomieszczenia również po zmroku. Alternatywę dla budowania oranżerii od podstaw stanowią gotowe szklarnie ogrodowe z montażem. Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się w przypadku inwestorów, którym zależy na uzyskaniu szybkiego, estetycznego i trwałego ogrodu zimowego do użytkowania przez cały rok.

Skorzystaj z profesjonalnych usług od Greenhouse Service

Poszerzenie przestrzeni użytkowej, możliwość całorocznej uprawy roślin tropikalnych, zyskanie klimatycznego miejsca do spotkań towarzyskich – to tylko niektóre zalety związane z posiadaniem ogrodu zimowego. Jeśli zdecydujesz się na taką zabudowę, zachęcamy do zapoznania się z ofertą Greenhouse Service. Dla naszych Klientów od wielu lat tworzymy estetyczne i praktyczne oranżerie. Napisz lub zadzwoń, a pomożemy Ci wybrać Ci przydomową szklarnię najbardziej odpowiadającą Twoim oczekiwaniom.

Rate this post