szklarnie, zadaszenia, oranżerie ogrodowe
tylko najlepsze jest wystarczająco dobre...

Jeżeli jesteśmy już szczęśliwym posiadaczem szklarni ogrodowej to największym plusem jest możliwość rozpoczęcia upraw kilka tygodni wcześniej niż w warunkach zewnętrznych, dzięki czemu możemy cieszyć się ulubionymi warzywami już wiosną. Nasze uprawy nie są również narażone na kaprysy pogody oraz są trudniej dostępne dla różnego rodzaju szkodników. W przypadku zastosowania w szklarni ogrodowej ogrzewania, możemy wydłużyć okres uprawny jeszcze bardziej, jest to jednak rozwiązanie znacznie mniej ekonomiczne.

warzywa w szkalrni ogrodowej Uprawa warzyw w szklarni ogrodowej

Uprawa warzyw w szklarni

Zanim rozpoczniemy uprawę ulubionych warzyw w szklarni, ważnym elementem jest zadbanie o odpowiednie podłoże – przepuszczające powietrze, żyzne i bogate w składniki odżywcze. Dobrze jest uprawiać rośliny w przeznaczonych do tego pojemnikach lub tzw. podwyższonych grządkach, gdyż ziemia wewnątrz szklarni szybko ulega wyjałowieniu i łatwiej będzie ją wymienić.

gleba do uprawy roslin Uprawa warzyw w szklarni ogrodowej

Ze względu na panującą wewnątrz szklarni dużą wilgotność bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja. W przeciwnym wypadku nasze uprawy będą narażone na choroby grzybowe. Profilaktycznie niektóre rośliny możemy chronić za pomocą preparatów przeciwgrzybowych. Dobrym rozwiązaniem są automaty okienne, czyli cylindry wypełnione żelem, który przy temperaturze powyżej 17°C zwiększa swoją objętość wypychając mechanizm okienny do góry.

automat Uprawa warzyw w szklarni ogrodowej

Warto pomyśleć również o systemach nawadniania kropelkowego, które znacznie ułatwi nam odpowiednio częste nawadnianie naszych warzywnych upraw. W przypadku uprawy roślin, które nie przepadają za zbyt dużym nasłonecznieniem, ważnym elementem jest odpowiednie zacienienie podczas letnich, słonecznych dni. Najprostszym sposobem jest pomalowanie szyb gotowym preparatem lub mieszanką wody i wapna. Jest to jednak rozwiązanie mało estetyczne. W wielu sklepach ogrodniczych dostępne są również specjalne siatki oraz maty cieniujące do szklarni.

Jako fachowcy polecamy profesjonalne kurtyny cieniujące marki Svensson. Specjalny materiał, w który wplecione są aluminiowe elementy, zapobiega przedostawaniu się promieni słonecznych do wnętrza szklarni i przypaleniu roślin i warzyw oraz przegrzaniu wnętrza, a w chłodniejsze dni zmniejsza ilość ciepła wydostającego się na zewnątrz szklarni.

kurtyna do szklarni Uprawa warzyw w szklarni ogrodowej

W przypadku upraw roślin wysokopiennych należy również przemyśleć możliwość podwieszenia ich, aby zapewnić im spokojny wzrost. W tym celu warto przygotować linki, do których w późniejszym okresie będziemy mieli możliwość przywiązać rośliny.

linki do powieszenia roslin Uprawa warzyw w szklarni ogrodowej

Jakie rośliny uprawiać w szklarni

Szklarnia ogrodowa idealnie nadaje się do uprawy roślin ciepłolubnych. Wśród warzyw najlepszym wyborem będą pomidory, ogórki oraz papryka. Z owoców uprawę pod osłoną lubią truskawki. Można również pokusić się o uprawę gatunków egzotycznych takich jak np.ananas, arbuz lub melon.

Szklarnia ogrodowa może również świetnie posłużyć jako miejsce do przygotowania rozsad roślin ozdobnych wczesną wiosną, które później upiększą nasze tarasy lub ogrody.

Jaką szklarnię wybrać do uprawy warzyw

Jaka szklarnia do uprawy warzyw będzie odpowiednia? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od aktualnych potrzeb, ilości osób, które będą cieszyć się zbiorami oraz od tego czy szklarnia będzie służyć wyłącznie do uprawy czy może będzie miała również wydzieloną część wypoczynkową.

Z doświadczenia wiemy, że najczęściej wybierane przez klientów szklarnie to modele o metrażu ok. 12-15m². Najchętniej wybieranym przez naszych klientów modelem jest Euro Maxi 309x457cm.

szklarnia ogrodowa uprawna Uprawa warzyw w szklarni ogrodowej

Rate this post